Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Megszületett a módszer a koronavírus levegőből való kiszűrésére

Infostart
2021. november 16. 20:27
A felfedezés által biztonságosabbá válhat az intenzív osztályok működése.

A háztartáson belül történő fertőzésátadás is ritkábbá válhat a módszer által, melyet a Cambridge Egyetem és az Addenbrooke's Kórház kutatói közösen dolgoztak ki.

A levegő hatékony szűrésére már csak azért is szükség lehet, mert sokan tartanak attól, hogy az idei tél újabb járványkitöréseket hozhat, melyek alatt a kórházakban szükségessé válhat olyan részlegek intenzív terápiás osztállyá történő átalakítása is, amelyeket nem ilyen célra és nem ilyen követelményekkel építettek meg korábban, írja a Sky News.

A Clinical Infection Diseases című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a hordozható légszűrő- és ultraibolya sterilizáló eszközök a koronavírusos betegek ápolására használt kórtermekben a betegek és az egészségügyi dolgozók közötti átvitel megelőzésének hatékony módszerei lehetnek.

Védi a kórházi dolgozókat is a módszer

Vilas Navapurlar, a tanulmányt vezető intenzív terápiás szakorvos szerint a koronavírus levegő útján történő terjedésének csökkentése rendkívül

fontos mind a betegek, mind a személyzet biztonsága miatt.

"A hatékony egyéni védőfelszerelések használata óriási segítséget jelent, de bármi, amit megtehetünk a kockázat további csökkentése érdekében, fontos. A koronavírussal felvett betegek száma miatt a kórházaknak olyan kórtermeket is szükséges lehet használniuk, amelyeket nem légúti fertőzések kezelésére tervezettek" - tette hozzá.

Egy hétig szűrték a levegőt

A kutatásban egy zsúfolt időszakban dolgozott Navapurlar csapata: légszűrő-sterilizáló eszközöket helyeztek el fix pozíciókban, melyek hét napon át működtek az osztályon. A készülékek óránként öt-tíz alkalommal cserélték ki egy helyiség teljes levegőjét.

A helyiségek különböző pontjain levegőmintavevő készülékeket helyeztek el, majd a begyűjtött mintákat PCR-tesztek segítségével vizsgálták.

A csoport megállapította, hogy a készülékek nem csak a SARS-CoV-2 vírus mennyiségét csökkentették működés közben, hanem jelentősen csökkentették a baktériumok, gombák és egyéb bioaeroszolok szintjét is.

Meglepő eredmény

Andrew Conway Morris, a Cambridge-i Egyetem orvosi tanszékének munkatársa meglepőnek nevezte a szűrők hatékonyságát.

"Bár ez csak egy kis vizsgálat volt, rávilágít arra, hogy a szűrők javíthatják a kórtermek biztonságát, különösen azokon a területeken, amelyeket eredetileg nem olyan erősen fertőző betegségek kezelésére terveztek, mint a koronavírus" - tette hozzá Morris.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!