Nyitókép: Pexels

Megtalálhatták a Covid-lábujj okát

Infostart
2021. október 6. 11:52
A kutatók úgy gondolják, rájöttek, mitől alakulhatnak ki duzzadt, vörös foltok az érintettek lábujján, illetve időnként kezén is.

A bőrtünet azt jelezheti, hogy a szervezet támadó módba lépet a vírus leküzdésének érdekében: a kutatók azt mondják, megtalálták, hogy az immunrendszer mely részei állnak munkába, amikor a jelenség bekövetkezik. Az eredményeket a British Journal of Dermatologyben közölték, és a kezelésre is potenciális megoldást írtak le a tanulmányban.

A Covid-lábujj jelensége a BBC cikke szerint bármilyen korú betegnél előfordulhat, de eddigi tudásunk alapján gyermekek és tinédzserek körében gyakoribb. Sokaknál fájdalommentes, de vannak, akiknél a kiütések nagyon érzékenyek és fájdalmasak, a lábujjak pedig meg is duzzadnak. A 13 éves skóciai Sofia például járni is alig tudott, amikor elkapta a koronavírust és Covid-lábujj alakult ki nála. Hosszabb sétákra csak kerekes székkel tudott eljutni.

Ezek a tünetek

Az érintetteknél a lábujjakon vöröses, olykor lilás bőrfelületek jelennek meg, és van, akinél érzékeny, fájdalmas dudorok, vagy érdes területek kísérik ezeket. A lábujjak be is gennyesedhetnek. Egyeseknél hetekig, míg másoknál hónapokig tart az állapot.

Akit a Covid-lábujj érint, az a legtöbbször nem tapasztalja a klasszikus koronavírusos tüneteket, mint például a köhögést vagy a szaglás- és ízlelésvesztést.

A jelenségért kétféle, az immunrendszerben zajló folyamat tehető felelőssé a friss kutatás szerint. Az egyik az egyes típusú interferon nevű antivirális fehérje, a másik pedig egy olyan típusú antitest, amely tévesen a beteg saját sejtjeit és szöveteit támadja meg, nem csak a behatoló vírust. A franciaországi Párizsi Egyetem kutatói szerint az érintett területeket ellátó kis ereket bélelő sejtek is érintettek.

Nem mindig kell kezelni

A kutatók ötven Covid-lábujjban érintett beteg mellett olyanokat vizsgáltak, akiknél még a pandémia előtt alakult ki hasonló bőrtüneteket. Ivan Bristow, a láb megbetegedéseire specializálódott brit orvos szerint a legtöbb esetben - például a hideg időszakokban és a keringési problémákkal küzdő embereknél jellemzően előforduló rendszeres fagyásnál -

az elváltozások általában maguktól elmúlnak,

néhányuknak azonban krémekkel és más gyógyszerekkel történő kezelésre lehet szükségük.

"A magyarázat megerősítése segíteni fog új kezelések kifejlesztésében, hogy hatékonyabban léphessünk fel a Covid-lábujjal szemben" - mondta.

Oltás után ritkább

Veronique Bataille bőrgyógyász szakorvos, a Brit Bőr Alapítvány szóvivője elmondta, hogy a világjárvány korai szakaszában nagyon gyakran fordult elő a jelenség, amely a delta kapcsán már ritkább. Ennek oka az lehet, hogy több embert van beoltva, vagy rendelkezik védettséggel korábbi fertőzésből

"A védőoltás utáni Covid-lábujj sokkal ritkább" - mondta.

A koronavírussal kapcsolatos bőrproblémák jóval az akut fertőzés után jelentkezhetnek,

ráadásul olyan embereknél is, akik tünetmentesen vészelték át a betegséget, így a bőrtünet a vírussal való kapcsolatát néha nem fedezi fel az orvos sem, mondta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!