A koronavírus-járvány kezdetétől újra és újra szóba került a nyájimmunitás kérdése, sokszor téma a svéd helyzet is, mivel az északi országban egészen példa nélküli módon semmilyen igazán komoly intézkedés nem történt még a második hullámban sem, inkább csak kérésekről van szó a lakosság felé.
Az amerikai járványügyi hivatal, a CDC egy korábbi tisztviselője, Ali Mokdad az NBC-nek azonban azt nyilatkozta:
bűntény és etikátlan dolog a nyájimmunitás természetes kialakulásában bízni.
Mokdad szerint, aki jelenleg a Washington University globális egészségügyi területének professzora, az, ha hagyjuk főként a fiatalok körében terjedni a betegséget annak érdekében, hogy így olyan immunitás alakuljon ki, amely végül megállítja a terjedést, azt jelenti, hogy rengeteg embert hagyunk meghalni ahelyett, hogy megvédtük volna őket.
Hogy miért újra téma egyáltalán ez a típusú nyájimmunitás? Az ok a Great Barrington Nyilatkozatban és annak fogadtatásában rejli. A magyarul is elérhető, három tudós jegyezte nyilatkozat szerint a pandémiára jelenleg adott válaszlépések nagyon kártékonyak, hátrányos helyzetbe hoznak egészségügyi és gazdasági értelmben is sokakat.
"A legegyüttérzőbb megközelítés, amely kiegyensúlyozza a teljes népesség immunitásának elérésével járó kockázatokat és előnyöket, az az, hogy lehetővé teszi, hogy
azok, akiknek a halálveszélye minimális, normális életüket élhessék,
így természetes fertőzés útján építsék fel a vírussal szembeni immunitást, miközben jobban védjük azokat, akiknél a legmagasabb a kockázat. Ezt hívjuk Célzott Védelemnek" - fogalmaz a nyilatkozat. A Fehér Ház üdvözölte, a tudóstársadalom támadja ezt.
Mokdad szerint messze a nyájimmunitás: a jelenlegi mortalitási aránnyal számolva 1,2 millió ember halna meg csak Amerikában, amíg az kialakulhat. A nyájimmunitáshoz 60-70 százalék fertőzöttsége szükséges, ennek a számnak apró töredékét érte el eddig minden ország a világban. A megfelelő immunizáció, azaz az oltás könnyebben vihet el ehhez az állapothoz, emberáldozatok nélkül. A nyilatkozat kritikusai szerint a veszélyeztetett rétegek megóvása lehetetlen anélkül, hogy a társadalom egészében kontrollálják a fertőzés terjedését, miközben a nyilatkozat szerzői újranyitnák az iskolákat, éttermeket, üzleteket és mindenkit munkahelyére küldenénk dolgozni világszerte.
Nyolcvan tudós ezért még októberben a Lancetben tett közzé nyílt levelet, melyben a Great Barrington Nyilatkozatot bírálták. A John Snow Memorandum néven ismertté vált írás a modern epidemiológia atyjáról kapta címét.
Stuart Ray professzor, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa nyájimmunitás helyett
- maszkviselési kötelezettséget,
- a távolságtartás hangsúlyozását,
- tömegrendezvények betiltását,
- a megfelelő kézhigiéné fontosságának hangsúlyozását emeli ki.
A vírus szabadon engedése szerinte a szövődmények kialakulása és a hosszú covid jelensége miatt sem megengedhető: ezek miatt ki tudja, hány ember életét tehetné még tönkre hosszú távon is a koronavírus.