A svájcisajt-modell szerint ha több, egyenként tökéletlen, önmagában még nem elegendő módszert is alkalmazunk – fizikai távolságtartás, maszkviselés, kézmosás és fertőtlenítés – azok végül együttesen sikeres védekezési módot adnak a vírus ellen. Jól illusztrálja ezt néhány egymás mögé sorakoztatott lyukas sajtszelet, ahol végül az összes lyuk takarásba kerül egy mögötte lévő, teli sajtszeletrész által – írja a Hvg.hu.
A new version with colour & division inspiration from @uq_news and strict mouse design oversight by @kat_arden (ver3.0).
— ɪᴀɴ ᴍ. ᴍᴀᴄᴋᴀʏ, ᴘʜᴅ ?????? (@MackayIM) October 24, 2020
It reorganises slices into personal & shared responsibilities (think of this in terms of all the slices rather than any single layer being most important) pic.twitter.com/nNwLWZTWOL
Bár kiválóan illik a jelenlegi pandémiás helyzetre, a modell már 1990 óta létezik. James Reason, a Machesteri Egyetem professzora szemléltette ezzel, hogy az emberi tévedések okozta szerencsétlenségeket hogyan lehet megelőzni tudatosan közbeiktatott akadályok segítségével. Azóta széles körben használják az egészségügyben, a kockázatkezelésben és a repüléstervezésben is.
A modell koronavírusra adaptált formáját Ian M. Mackay ausztrál virológus osztotta meg a Twitteren – az ő ábráján hét akadályt jelképeznek a sajtszeletek (távolságtartás, szellőztetés, maszkok, kézhigiénia, tesztelés, kontaktkutatás és felületi fertőtlenítés).
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!