A klímaváltozás okozta károk mérséklésében a kormányok mellett az iparra, a gazdaságra, és az egyénre is nagy szerep hárul – mondta Ürge-Vorsatz Diana klímakutató az InfoRádió Aréna című műsorában. Az egyetemi tanár szerint
az éghajlatváltozás mostantól kezdve mindenképpen sokba kerül, méghozzá háromféleképpen.
- Ha nem csinálunk semmit, akkor hatalmas károk lesznek, és már vannak is, egészségügyi, mezőgazdasági, infrastrukturális károk.
- A másik út, hogy megpróbálhatunk alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz, gátakat építünk, megerősítjük az épületeinket, elköltöztetjük az embereket.
- A harmadik lehetőség, ha mérsékeljük a károsanyag- kibocsátást. Ez is pénzbe kerül, de ebben az esetben lehet olyan megoldásokat választani, amelyek amúgy is jót tesznek az emberiségnek.
A klímakutató szerint a kérdés az, hogy a háromféle megoldás - szenvedés, alkalmazkodás, mérséklés - költségei közül melyikre tesszük a hangsúlyt.
Ha okosak vagyunk, akkor mérséklünk, és akkor nem kell annyit alkalmazkodni és nem fogunk annyit szenvedni sem.
- fogalmazott Ürge-Vorsatz Diana. A mérséklés költségeit úgy irányíthatjuk, hogy azok jók legyenek a gazdaságnak, az egészségügynek, a szegénység felszámolásának. A másik két opcióban nem sok ilyen lehetőséget lát az egyetemi tanár.
A szakember szerint ezt már a kormányok többsége is belátja, és nagyon meg van ijedve. Sok országban már most jelentősek az éghajlatváltozás hatásai. A problémát abban látja a kutató, hogy minden kormányra nagyon sok nyomás nehezedik, akár a nagyipar, a gazdasági élet főszereplőinek részéről, akár a szavazók részéről.
A klímakutató úgy véli, hogy jelenleg ebben a küzdelemben a saját érdekeit rövid távon szem előtt tartó nagyipar a legnagyobb visszahúzó erő.