Egyedi daganatdiagnosztika lesz elérhető otthonunkban

Infostart / InfoRádió - Domanits András
2018. május 14. 06:02
Egy fejlesztésnek köszönhetően hamarosan akár otthoni diagnosztikai módszerekkel is kimutathatóvá válnak egyes daganatok, például az emlőtumor. Az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában Bay Péter, a Debreceni Egyetem kutatócsoportjának vezetője mondta el a részleteket.

Az egyedi eljárás alapja, hogy a kutatócsoport talált egy olyan anyagot, amelyet a bélflóra baktériumai termelnek, ez a vérkeringéssel eljut az elmőrák sejtekhez, ott a ráksejtekre jellemző viselkedést gátolja, miközben az ép sejtek működését nem befolyásolja - mondta a szakember.

Bay Péter kiemelte: ennek az anyagnak a termelődése csökken korai emlőrák esetén, vagyis ez a fék eltűnik a rendszerből. Ez abban segít a kutatóknak, hogy vagy a bélflórában lévő változást tudják vizsgálni és ezen keresztül korai stádiumban lehet azonosítani az emlőtumor megjelenését. Hozzátette:

a bélbaktériumokat székletből tudják vizsgálni, ehhez nem szükséges megszúrni valakit. Így a mintavétel a módszer fejlesztésével otthon is elvégezhető lesz.

Bay Péter elmondta azt is, hogy napokon belül megkezdi csapatával együtt az előkészítő vizsgálatokat, kísérleteket, és reméli, hogy 5 év múlva valamilyen hatékony diagnosztikai eljárást le tudnak tenni az asztalra.

A szakember lát arra lehetőséget, hogy több mindent lehet majd házi módszerrel diagnosztizálni,

másfajta betegségeknél is leírtak ilyen változásokat - mint a bélflóra esetében a debreceni kutatócsoport tette -, például az inzulinrezisztencia, vagy gyulladásos bélbetegség esetében. Az, hogy ez meg is valósuljon más esetekben is, attól függ, hogy a többi diagnosztikai eljárás közül melyik lesz az olcsóbb vagy hatékonyabb - tette hozzá a Debreceni Egyetem MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus kutatócsoportjának vezetője.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Új daganat diagnosztikai eljárás
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást