Farkas nyomaira bukkantak a Börzsönyben

Infostart / MTI
2018. január 26. 06:03
A fokozottan védett faj visszatérhet a hegységbe, de az emberekre nem jelent veszélyt.

Darányi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre egy másik ritkán látott nagyragadozó, a hiúz nyomait kereste szerda reggel a friss hóban, amikor egy nagyobb kutyáéhoz hasonló lábnyomra lett figyelmes. Konzultált Bedő Péterrel, a Börzsöny Alapítvány nagyragadozó-kutatójával – aki már tavaly decemberben a farkaséhoz hasonló nyomokat talált a Börzsönyben –, majd csapatával több kilométeren át követte a nyomokat, amelyek tovább erősítették a kutatók gyanúját, hogy farkasról lehet szó. 

„Több mint 90 százalékos bizonyossággal állíthatjuk, hogy farkassal van dolgunk, habár látni nem láttuk a farkast és a nyomokból egyértelműen nem tudtuk megállapítani, hogy erről az állatról lenne szó” – mondta Kálmán Gergely, a nemzeti park kommunikációs referense. Darányi László természetvédelmi őr órákon keresztül követte és tanulmányozta a nyomokat, így felfedte az állat mozgását a vadászati technikáit, illetve talált vizeletnyomokat is, ezek alapján majdnem biztos a beazonosítás – tette hozzá. 

A leginkább falkában élő ragadozók mozgásterülete akár több száz négyzetkilométer is lehet, így lehetséges, hogy ez az farkas a Bükkből, vagy Szlovákia területéről érkezett a Börzsönybe felderítőként – tette hozzá Kálmán Gergely.

„Hogyha új területek után néznek a farkasok, akkor mindig előbb küldenek egy úgynevezett felderítő állatot, aki körbeszimatol a területen, hogy milyen élőhellyel van dolga, milyen vadászterület, milyen zsákmányok vannak a környéken” – magyarázta a sajtóreferens. Ha alkalmasnak találja a területet, egy nagyobb csapat társaságában visszatér. „Ha tényleg farkassal van dolgunk, és a körülmények ideálisak számukra, akkor van rá esély, hogy visszatérjenek a Börzsönybe” – hangsúlyozta. 

Arra a kérdésre, hogy mit jelent mindez a kirándulók számára, Kálmán Gergely elmondta: elsősorban inkább az állatokra, háziállatokra jelenthet veszélyt.

A farkas hazánkban fokozottan védett faj, fontos szerepet játszik a vadállomány természetes, évezredek során kialakult szabályozásában. Kálmán Gergely szerint természetvédelmi szempontból szükség is volna rá a Börzsönyben, hogy az egy-két feltételezett hiúz mellett más nagyragadozó is éljen a területen.