Nyitókép: MTI/EPA/Teresa Suárez

Ekkora pénzjutalomra számíthatnak a párizsi paralimpia magyar érmesei

Infostart
2024. augusztus 28. 06:21
A paralimpián nyert aranyéremért 27,5 millió forint állami jutalom jár majd, ami a fele annak, amit Milák Kristófék kapnak.

Szerdán a megnyitóünnepséggel megkezdődnek a XVII. paralimpiai játékok Párizsban. Az olimpiai falu már a múlt héten megnyitotta kapuit, a szervezők a szeptember 8-ig tartó eseményre 180 ország 4400 sportolóját várják. A magyar küldöttség 39 sportolóból áll, akik 13 sportágban szereztek indulási jogot, ezzel mind sportolói létszámban, mind a sportágak tekintetében sikerült meghaladni a tokiói csapatot.

Közben kiderült az is, mekkora jutalomban részesülnek a paralimpián érmet nyerő, illetve pontszerző helyen végző magyar sportolók. Az állami jutalmak a hvg.hu összegzése szerint az alábbiak szerint alakulnak:

  • aranyérem: 27,5 millió forint
  • ezüstérem: 19,635 millió forint
  • bronzérem: 15,675 millió forint
  • 4. hely: 11,825 millió forint
  • 5. hely: 7,865 millió forint
  • 6. hely: 6,27 millió forint
  • 7. hely: 3,135 millió forint
  • 8. hely: 1,54 millió forint

A lap megjegyzi: a parasportolókhoz képest az augusztus 11-én véget ért párizsi olimpia magyar pontszerzői duplaannyi összeget kapnak az elért eredményeikért, vagyis az aranyéremért 55 millió forint jár. Ennek megfelelően a két ezüst- és egy bronzérmet szerző Csipes Tamara (110,89 millió forint), valamint az egy arany- és egy ezüstéremmel hazatérő Milák Kristóf (94,27 millió forint) gazdagodott a legtöbb pénzzel.

Szabados Gábor sportközgazdász korábban azt mondta az InfoRádióban, hogy Magyarország az élmezőnyben van az országok ötkarikás jutalmazási rangsorában, az igazi elismerés azonban szerinte az életjáradék. Mint fogalmazott, egyénfüggő, hogy az egyszeri összeget jól használja-e fel a sportoló, ezzel szemben az életjáradék nagyon biztos anyagi alapot és biztonságot jelent az érintetteknek a sportkarrierjük utáni időszakban, ráadásul „garantálja azt is, hogy ne kerüljenek a társadalom peremére”. Sajnos nem egy magyar olimpikonnak kellett azzal szembesülnie a múltban, hogy nehéz anyagi helyzetbe jutott, miután befejezte a profi sportot.

A sportközgazdász kiemelte, hogy az olimpiai életjáradék nagy segítséget jelenthet az élsport utáni életszakaszban a sportolók számára, mert könnyebben tervezhetnek, több lehetőség közül is választhatnak és elindulhatnak akár teljesen más úton is az életükben.