Nyitókép: Peter Powell

Robbie Williams kutya-macska barátsága az oroszokkal

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2018. június 15. 15:40
Kinek mutatott be Robbie Williams a labdarúgó-világbajnokság moszkvai megnyitóján? – ez találgatta a világsajtó a brit sztár fellépése után. A megjelenése miatt bírált énekes ugyan népszerű Oroszországban, de korántsem felhőtlen a viszonya a vendéglátókkal.

Robbie Williams fellépése a moszkvai megnyitón két okból is meglepő volt – egyrészt a sztár valahogy megtanult nem hamisan énekelni élőben, másfelől viszont nem veszítette el hamiskás humorát, és jól bemutatott a globális tévénézőknek, amikor közel került hozzá egy kamera.

Robbie ugyanakkor csalódottan vette tudomásul, hogy nem énekelhette el egyik ikonikus dalát, a Party Like a Russiant, azaz a Bulizz úgy, mint egy orosz címűt.

„Ez volt az egyik legnagyobb slágerem ebben az országban” - mondta, bár egyeseket felháborítottak a klipjében látható nemzeti sztereotípiák. Mások szerint viszont többé-kevésbé bátran bírálta a putyini rendszert és az oligarchák rongy- vagy inkább Versace- és Armani-rázó világát.

Mint kiderült, a dalt egy olyan fellépés ihlette, amelynek során Robbie az orosz elnökhöz közeli elit előtt énekelt.

Williams mostanában azonban azt mondja, hogy a szám csak arra utal, hogy „milyen őrülten jól tudnak bulizni az oroszok” – bár a szövegben elhangzik az, hogy „szervezd ki a vitáidat néhány keménylegénynek, akik beletaposnak ellenségeidbe”.

A Telegraph című lap szerint Robbie maró szatírát alkotott a „korrupt plutokráciáról”, és arról is írt, hogy a korábbi változatok még durvábbak voltak.

Williams elmondta, hogy kicsit „csiszolnia” kellett a szövegen, hogy ne sértse meg az egyszerű orosz embereket. „Polkorrektté tettem azzal, hogy kihúztam egy-két dolgot” – mondta. De még így is maradt benne egy olyan sor, hogy „különleges ember, különleges hírnévvel az olyan, aki megszabadít pénzétől egy egész nemzetet”.

A sztár később azt állította a Twitteren: nem Vlagyimir Putyin volt a dal főhőse.

Míg az orosz kormánypárti média annak idején bírálta a dalt, addig ellenzékiek szerint Williams nem ment elég messze. Ugyan Maria Baronova ellenzéki politikus „bátornak” nevezte az énekest, Jurij Loza megjegyezte: „ha igazán idegesíteni akart volna bennünket, akkor olyat kellett volna csinálnia, mint a Rómát felgyújtó Néró császár”. Nem tudni, hogy ezt szó szerint értette-e.

Közben az orosz média egy része azt találgatta: a házigazdáknak mutatott-e be Robbie. Köztudottan támogatja ugyanis a melegek jogaiért küzdő aktivistákat, és Moszkvában épp csütörtökön tartóztatták le Peter Thatchell ismert brit aktivistát – bár azt mondta, vele udvariasan bántak a rendőrök.

Williamst ugyanakkor keményen bírálták, és azt vetették a szemére, hogy eladta a lelkét a Putyin-rendszernek a fellépéssel.

Közben kiderült az is, hogy 2016-ban az énekes egyszer Vlagyiszlav Szurkov elnöki illetékes újévi partiján is fellépett – Szurkov szerepet játszott a Krím elcsatolásában. Idén májusban pedig a Megafon orosz kommunikációs cég buliján játszott. A Megafon gazdája Aliser Uszmanov, a londoni Arsenal futballklub milliárdos társtulajdonosa.