Nyitókép: Pixabay

A foci-Eb az online csalók mámoros időszaka is - erre vigyázzunk!

Infostart
2024. június 26. 10:36
18 éven aluliakat is betámadnak, rettentő rafináltak a nagy nyereményeket ígérő csalók. Még wifi-hotspotokat is létrehoznak, sokan kiszolgáltatottak.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, rendőrség, az MLSZ és a Szerencsejáték Zrt. A tét Te vagy! fantázianévvel tájékoztató kampányt indított az online sportfogadási csalások ellen. A kampány során olyan online védekezési technikákat osztanak meg, amelyek segítenek elkerülni a sporteseményhez és a sportfogadásokhoz köthető csalásokat.

Bor Olivér kiberbiztonsági és kommunikációs szakértő a Pénzcentrumnak elmondta, az elmúlt 8-10 évben erősödő tendencia, hogy a kiemelt sportesemények idején megugrik az internetes csalások száma, a 2018-as vb idején nagyjából 25 millió kibertámadást blokkoltak a szervezők, a 2020-as tokiói olimpián 450 millió volt ez a szám, a 2022-es katari futball-világbajnokság alatt több mint 100 csaló domain használta fel a világbajnokság hivatalos arculatelemeit hamis weboldalak létrehozására, és 53 gyanús alkalmazást blokkoltak a hatóságok az online alkalmazásboltokból. 2022-ben a becslések szerint a kiberbűnözők által okozott károk összege globálisan 8 ezer milliárd dollár volt.

A magyar állampolgároknak 2023-ban 30 milliárd forint összegű kárt okoztak a kiberbűnözők, nagyságrendileg 20 ezer ilyen eset vált ismertté. Ez a 30 milliárd forint olyan mértékű összeg, mintha a tavalyi év során minden nap elvesztette volna egy-egy család az összes befektetését, megtakarítását.

Gyakori csalási módok:

  • telefonhívások: "csak egy alkalmazást kell letölteni hozzá, és nyer..."
  • SMS-ben küldött csaló linkek, például az UEFA "oldalára" mutatva
  • irreális oddsokat ígérő fogadási álfelületek
  • meccsidőpontokban létrehozott tolvaj wifi-hotspotok (saját mobilnetet kell használni)
  • nem elérhető fogadási "szolgáltatók"
  • adatkezelési tájékoztató hiánya
  • 18 éven aluliakat célzó fogadások (tilos).