A szabadtüdős mélymerülés lényege, hogy egy levegővel bizonyos mélységbe lemerülnek a versenyzők, uszonnyal vagy uszony nélkül egy vezetett kötélpálya mellett, súllyal húzatják le magunkat, vagy leúsznak, felhúzzák magukat, vagy egy levegővel teli zsák segítségével jönnek fel – mondta az InfoRádióban Papp Gábor, a Magyar Búvár Szakszövetség elnöke annak kapcsán, hogy Korok Fatima világrekordot döntött 102 méteres merülésével.
A sikeres merülésnek vannak biztonsági és egyéb kritériumai is: a versenyző előre bejelenti az általa megcélzott mélységet, és ezt kell teljesíteni, vagyis nem úgy történik, hogy addig merül, ameddig tud. Amikor eléri a kitűzött mélységi pontot, magához vesz egy fehér kontrollkártyát, és ezt felszínre érése után átadja a versenybírónak. Mindemellett
akkor hitelesítik az eredményt, ha 15 másodpercen belül a saját szavaival azt mondja, "I'm okay", vagyis hogy "rendben vagyok".
Korok Fatima "fantasztikus eredményt" ért el, mert ebben a kategóriában és ebben a korosztályban ő teljesítette ezt a világcsúcsot. Papp Gábor hozzátette: több világcsúcs is létezik, és két jelentősebb világszervezet mérvadó a free diving sportágban.
A sportoló most az augusztus végi világbajnokságra készül.
Veszélyes sportág
Mint Papp Gábor elmondta, szélsőséges esetben előfordulhat, hogy valaki meghal a verseny során, de mint minden technikai sportnak, ennek is megvannak a biztonsági feltételei, szabályai, amit a versenyzőnek és a versenybíróknak is be kell tartani. Előfordult már baleset, de nagyon kis számban - jegyezte meg a szakember, elismerve, hogy persze itt nagyobb a kitettség, mint egy normál medencei úszásnál vagy egy futóversenyen.