Bárhol és bármikor lehet a sportolót ellenőrizni – hangsúlyozta az InfoRádiónak a Magyar Antidopping Csoport vezetője.
Tiszeker Ágnes elmondta, hogy az ellenőrzésnek két fő típusa van: az egyik a versenyeken történik, a másik pedig azon kívül.
A faluban történő, úgynevezett versenyen kívüli ellenőrzés azt jelenti, hogy bármikor megérkezhetnek az ellenőrök. Ezért is kell a sportolóknak pontosan megadniuk, hogy a faluban melyik épületben, melyik emeleten, melyik szobában laknak. Ezek az úgynevezett target-tesztek, vagy névre szóló tesztek – ismertette Tiszeker Ágnes.
Hangsúlyozta: a dopping-ellenőrök ezen vizsgálatok megszervezésekor ügyelnek arra, hogy lehetőleg minden nemzet sportolóit ellenőrizzék, de számít az is, hogy mennyire dopping-érzékeny sportágról van szó, illetőleg a világranglista hányadik helyén áll az illető, mennyire eredményes, ilyen eredményeket várnak tőle. Tehát nagyon sok szempont befolyásolja a tervezést.
Hozzátette: sok panasz is érkezik emiatt. A dopping-ellenőrök ugyanis egészen furcsa időpontban is megjelennek, amihez otthon nyilván nem szoktak hozzá a sportolók.
„Itthon mi igyekszünk a sportoló azon jogát maximálisan tiszteletben tartani, hogy nem zavarjuk meg a pihenését, hadd tudjon készülni és versenyezni. De ezt semmilyen jogszabály nem tiltja, tehát akkor jelennek meg az ellenőrök, amikor a WADA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság küldi őket. Akkor pedig mintát kell adni a sportolónak, bárhol is van” - húzta alá a Magyar Antidopping Csoport vezetője.
A másik típusa az ellenőrzéseknek a versenyekhez és a helyezésekhez kötött: akár a selejtezőből is ki lehet jelölni bármelyik helyezettet, de a döntőből az első ötöt biztosan rögtön elviszik és ellenőrzik. Emellett gyakran sorsolnak is a mezőnyből rajtszámokat, helyezési számokat.
"Ez tehát nem feltétlenül névhez kötött vizsgálat, de az első öt helyezettet mindenképp ellenőrzik” - mutatott rá a szakember.
Jelezte, hogy a doppingellenőrzés technikai része egyformán vonatkozik minden egyes sportágra, tehát teljesen mindegy, hogy sportlövőről, vívóról, súlyemelőről, úszóról vagy kajakozóról van szó, az ellenőrzés mindenütt azonos módon zajlik. De a versenyen kívüli ellenőrzésnél nyilván számít az egyes sportágak doppingérzékenysége is.
"Vélhetően kevésbé fogják versenyen kívül ellenőrizni a sportlövőket, mint adott esetben a súlyemelőket" – fogalmazott Tiszeker Ágnes.