„Minden sportágnál – csapatban és egyéniben is – nagyon fontos a fizikai edzés és felkészültség, de ugyanilyen fontos, hogy mentálisan is fel legyenek készülve a sportolók” - mondta a sportpszichológus.
„Nyilván más a csapat, és más az egyéni sport. A csapatsportnál csapatjátékra van szükség, így itt különösen fontos a mentális felkészülés. Fontos, hogy felkészüljünk bizonyos helyzetekre, hogy tudjunk reagálni, illetve hogy a csapattársak között is rendben legyenek a kapcsolatok” - részletezte.
A sportpszichológus szerint ha egy csapat nyerésre áll, az ugyanúgy tud egyfajta mentális terhet okozni, mint ha vesztésre áll.
„Ha az emberek nem tudják megfelelően kezelni a stresszhelyzetet, illetve azt, hogy nyerésre állnak, akkor a teher túl nagy lehet, elkezdhetnek hibázni. Ilyenkor összességében romlik a rendszer, az összhang, a kohézió, és az egyik hiba után jön a másik” - véli Szabó Nikolett.
„A mentális felkészülés sokat segíthet az ilyen helyzetekben, és nagyon hiányozhat is” - tette hozzá.
„Minden játékosnak meg van a maga szerepe, helyzete mind a pályán, mind mentálisan. Minden csapatban, csoportban vannak vezető egyéniségek, vannak, akik húzzák a másikat, illetve vannak, akik követik a többieket” - közölte.
„Hiába van két ugyanolyan csapatunk vagy egyéni sportolónk, az fog nyerni a kettő közül, amelyik mentálisan is el tudja viselni a terhet” - fogalmazott a sportpszichológus.