Nyitókép: Krizsán Csaba

Még az idén befejeződik a komáromi Csillag erőd felújítása

Infostart / InfoRádió - Seres Gerda
2018. április 7. 15:20
Még idén befejeződik a komáromi Csillag erőd felújítása és bővítése, az épületegyüttes 2019 nyarától fogadhatja az első látogatókat.

Még idén befejeződik a Liget Budapest Projekt keretében a komáromi Csillag erőd felújítása és bővítése, így jövő év nyarától fogadhatják az első látogatókat. A hatmilliárd forintos beruházás eredményeként a Csillag erődben és az új kiállítócsarnokban a tervek szerint egy új, 7000 négyzetméteres kulturális központ jön létre, ahol a Szépművészeti Múzeum gipsz szobormásolatainak gyűjteményét mutatják be.

Az épületegyüttes bővítése elérte a legmagasabb pontját. Az alkalomból szervezett ünnepségen Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa azt mondta, szükség volt az új épületszárny létrehozására, hiszen magas szobrok is vannak (lovas szobrok, magas szobormásolatok gipszből), amelyek nem fértek volna el máshol. Azt is hozzátette, hogy

az új intézményben a szobormásolatok kiállítása lehetővé teszi a szobrászat történetének áttekintését az antikvitástól a reneszánszig, a stílusok keletkezésének és egymásutániságának bemutatását.

Az eredetileg sokszor sötét terekben vagy nagy magasságban beépített műalkotások után készült gipszmásolatokat itt közelről, akár körüljárhatóan és szemmagasságból lesz mód tanulmányozni. A gipszmásolatoknak egyébként hosszú restaurálásra volt szükségük. Hetven éve nem volt látható a Szépművészeti Múzeumnak a gipszmásolati gyűjteménye - tette hozzá Baán László.

A 1900-as évek fordulóján olyan nagy jelentőséget tulajdonítottak az antik szobrászat teljességét bemutató másolatoknak, hogy a Szépművészeti Múzeum földszinti hatalmas csarnokait a másolatgyűjtemény befogadására tervezték meg. Az 1920-as évektől az eredeti műtárgyak vásárlása miatt a másolatok szerepe visszaszorult. A második világháború alatt nem menekítették biztonságosabb helyre a gipszeket, majd a megsérült alkotásokat a múzeum egyetlen felújítás nélküli helyiségébe, a Román csarnokba zsúfolták, illetve a tatai zsinagógába és a komáromi Igmándi erődbe szállították.
Nemzetközi szinten az 1980-as évektől kezdődött meg a gipszmásolat-gyűjtemények rehabilitációja, az alkotások az oktatás és a tudomány számára is értékessé váltak.

Az új, kibővített komplexumban a XXI. századi igényeknek megfelelően nemcsak a műtárgyak kapnak helyet, hanem vetítő- és előadóterem, múzeumpedagógiai foglalkoztató, múzeumshop és kávézó is.

A miniszteri biztos reményei szerint az iskolai osztályok körében is népszerű lesz a központ, hiszen így a gyerekek nemcsak művészettörténetet, hanem történelmet is tanulhatnak.

"Hétvégenként a családi kirándulásoknak is egy kedvenc terepe lesz, ezért is választottunk egy vidéki várost helyszínül. Turisztikai attrakciót jelenthet a városnak az új komplexum, így megnövelheti az oda irányuló turizmust.

Komárom ideális célpont e tekintetben, hiszen az erőd egyedisége, a város egyéb vonzereje, például fürdő, ideális célponttá teheti egy kétnapos túrára."

A gipszgyűjteményt bemutató állandó kiállítás 2019-ben nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt.