Tisztázzák, milyen nézőpontból tekintenek Esterházy Péter életművére

Infostart
2017. október 26. 16:04
Kétnapos irodalomtudományi konferenciát tartanak csütörtöktől Esterházy Péter író emlékére a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A "Nincs vége. Ez a befejezés." című konferencia előadásai a tavaly elhunyt szerző életművének belső tagolódását, magyar és nemzetközi kontextusát és irodalomtörténeti összefüggéseit vizsgálják.

„Az a sajátos helyzet alakult ki, hogy azok az Esterházy-kötetek, melyek legnagyobb hatással voltak a magyar irodalom alakulására – akár azt is lehet mondani, hogy a magyar nyelvre –, azok immáron évtizedekkel korábban jelentek meg” – mondta az InfoRádiónak Palkó Gábor irodalomtörténész, a konferencia szervezője. Bár a kritikai fogadtatása jelentős volt az elmúlt években megjelent műveknek, részletes szövegelemzések kevésbé születtek róluk. A konferencia célja, hogy ezen a helyzeten változtasson, vagy legalább ennek okait kutassa – tette hozzá a szervező.

„Nem feltétlenül szükséges elfogulatlan vagy távolságtartó ítéleteket hoznunk”

– hangsúlyozta az irodalomtörténész. Elég, ha azt tisztázzák, milyen nézőpontból tekintenek az életműre – tette hozzá. Azt is kiemelte, hogy elmúlt években megjelent szövegekről – ilyen rövid idő távlatából – még nem látszik, milyen hatást gyakoroltak az irodalomra, hányan idézik őket, mennyire bizonyultak jelentősnek, milyen mértékben utánozzák őket. Esterházy Péter klasszikus munkáival kapcsolatban elmondható, hogy nagy mértékben hatottak például Parti Nagy Lajos vagy Garaczi László prózájára.

„Fontos volt számunkra, hogy minél szélesebbre tárjuk azt a horizontot, ahonnan rápillanthatunk Esterházy prózájára”

– hívta fel a figyelmet Palkó Gábor. Így határozták meg a konferencia témáit is, ahol többek között szó lesz az életmű periodizációjáról, hogy mennyire térnek el a korai művek a későbbiektől, hogy mely írások vannak a legnagyobb hatással a magyar, illetve a külföldi irodalom alakulására.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Konferencia Esterházy Péter munkásságáról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást