Az első Oscar-díjra jelölt magyar alkotás Czigány Tamás "Részletek J.S.Bach Máté passiójából" című munkája volt, amelyet a legjobb rövid dokumentum film kategóriájában jelöltek 1967-ben.
A legjobb idegennyelvű film kategóriában elsőként Fábri Zoltán 1969-es magyar-amerikai koprodukcióban készült Pál utcai fiúk adaptációja mérettetett meg, de helyette a szovjet Háború és Békét díjazta az Amerikai Filmakadémia. 1972-ben Makk Károly Örkény Macskajátékából készített filmváltozatát Fellini Amarcordja előzte meg. 1975-ben az animációs kategóriában Jankovics Marcell Sisyphus című rajzfilmje volt esélyes Oscar szobrocskára, majd 1979-ben ismét Fábri Zoltán révén volt versenyben Magyarország a legjobb idegennyelvű film kategóriában, de sem a Magyarok című dráma, sem egy évvel később Szabó István Bizalom című filmje nem tudta a jelölését díjra váltani.
Az első Oscar-díjjal jutalmazott magyar alkotás Rófusz Ferenc A légy című animációs rövidfilmje volt 1981-ben, ezt követte egy évvel később, Szabó István Mephistojának győzelme a legjobb külföldi film kategóriában 1982-ben.
Két évvel később, 1984-ben Gyöngyössy Imre és Kabay Barna Jób lázadása című drámája Ingmar Bergman Fanny és Alexander című filmjével szemben maradt alul.
Szabó István még kétszer jutott el az Oscar előszobájáig, mindkétszer a Klaus Maria Bandauer főszereplésével készített, úgynevezett német trilógia további darabjaival. 1985-ban a Redl ezredes, 1988-ban pedig a Hanussen volt versenyben, majd 19 évnek kellett eltelnie, míg 2007-ben M. Tóth Géza Maestro című animációs rövidfilmje révén ismét magyar rendezőt jelöltek Oscar-díjra.
Újabb 9 évvel később, és 34-gyel a Mephisto győzelme után Nemes Jeles László Saul fia című filmje révén újabb magyar alkotás nyert Oscar-díjat.
Hanganyag: Oláh András