Joe Biden elnöki döntéssel tilalmat rendelt el az Egyesült Államok tengerpartjainak közelében végzett energiahordozó-kitermelésre. A határozat érint a keleti és a nyugati partvidéket, a Mexikói-öböl keleti területeit, valamint Alaszkát, és mind a földgáz, mind a kőolaj kitermelésére vonatkozik.
Az amerikai elnök azzal érvelt, hogy a partközeli kitermelés visszafordíthatatlan károkat okoz az érintett területeknek, és szükségtelen az ország energiaigényének kielégítésében, ezért megítélése szerint nem éri meg a kockázatokat. A Fehér Ház közleménye szerint a január 20-án leköszönő elnök döntésének indokaként a klímaváltozást, valamint a tiszta energiára épülő gazdaságra való átmenetet is megemlítette, továbbá kifejtette, hogy „nem kell választanunk a környezet védelme és gazdaságunk növekedése között”.
Donald Trump megválasztott elnök szóvivője a most bejelentett elnöki határozatot „szégyenletes döntésnek” minősítette. Karoline Leavitt leendő fehér házi sajtótitkár úgy fogalmazott, hogy
a döntés „politikai bosszú” az amerikai embereken, akik arra adtak felhatalmazást Donald Trumpnak, hogy növelje a kitermelést és csökkentse az energiaárakat.
Egyben hozzátette, hogy a távozó elnök döntése nem fogja megakadályozni az új adminisztrációt az energiatermelés fokozásában.
Joe Biden döntése nehezítheti a január 20-án hivatalba lépő új elnök, Donald Trump választási ígéretének teljesítését, aki az amerikai energiatermelés fokozását ígérte annak érdekében, hogy az energiaárak csökkenjenek, mérsékelve az inflációt és javítva az Egyesült Államok versenyképességét.