Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

Infostart
2025. január 3. 12:55
A szeptember végi parlamenti választások után Ausztriában novemberben kezdődtek a kormányalakítási tárgyalások. A választási győztes radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) "kiközösítése" után az államfő megbízásából a néppárti kancellár, Karl Nehammer az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) és az ugyancsak ellenzéki NEOS-szal (Új Ausztria és Liberális Fórum) kezdett koalíciós tárgyalásokat.

Az egyeztetések pártvezetői és szakértői szinten azóta kisebb megszakításokkal folytak. A három párt között elsősorban a súlyos költségvetési gondok enyhítésének módjában voltak jelentős nézeteltérések, különös tekintettel a jövőbeni adópolitikára.

Az már korábban eldőlt, hogy 2024-ben nem lesz új kormánya Ausztriának, ennek ellenére Alexander Van der Bellen államfő újévi üzenetében türelemre intve, de derűlátóan fogalmazott. Alig néhány nappal ezt követően azonban a jelek szerint véglegesen zátonyra futottak a pártvezetők egyeztetések, és a legfrissebb jelentések szerint a legkisebb potenciális partner, a NEOS felállt a tárgyalóasztaltól.

Kora délelőtt a liberális párt vezetője, Beate Meinl-Reisinger jelentette be, hogy – mint az ORF idézte – vége a koalíciós tárgyalásoknak. A két "nagyot", az Osztrák Néppártot és a szociáldemokrata SPÖ-t vádolta azzal, hogy részükről "nincs meg a reformkészség". Úgy értékelte, hogy a hét elején pártelnöki szinten felújított egyeztetéseken nem történt előrelépés, ellenkezőleg, inkább visszalépés következett be.

Kora reggel tájékoztatta Alexander Van der Bellen államfőt, valamint Karl Nehammer kancellárt, az ÖVP elnökét és Andreas Babler SPÖ-elnököt arról, hogy nem folytatják a tárgyalásokat a hárompárti koalícióról.

Szavai szerint nagy várakozásokkal kezdték az egyeztetéseket, de a két potenciális partnerrel nem sikerült megegyezésre jutni.

Ezzel összefüggésben mindenekelőtt a költségvetést, valamint a versenyképességet említette.

A két nagy párt legmagasabb szinten egyelőre nem reagált a NEOS lépésére. AZ ÖVP főtitkára ugyanakkor az ORF-nek nyilatkozva azt állította, hogy a szociáldemokraták adóemelést követelő politikája vezetett a kudarchoz.

Az ország háború utáni történetében ez lett volna az első hárompárti koalíció. Egyelőre nincs információ arról, hogy a tervezett hármas koalíció kudarca után mikor és milyen összetételű kormánya lehet Ausztriának. Elemzők ugyanakkor rámutatnak arra, hogy az elmúlt hetekben országosan tovább növekedett a kirekesztett Osztrák Szabadságpárt támogatottsága. Ennek nyomán nem kizárt, hogy a párt a jövőbeni kormány alakításában megkerülhetetlen partner lesz.