Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Olaf Scholz nagy fordulata: Donald Trumppal akar közös Ukrajna-politikát

Infostart
2024. december 19. 06:00
Rendkívüli változás körvonalazódik a parlamenti bizalmi szavazáson megbukott, de a február végi választásokon újrainduló német kancellár külpolitikájában. Olaf Scholz az elmúlt három évben az amerikai elnök, Joe Biden legszorosabb európai szövetségese volt, nem titkolva, hogy neki szurkolt a novemberi elnökválasztáson. Most azonban fordult a kocka, és új szövetségesként már a hamarosan hivatalba lépő új elnökre, Donald Trumpra számít.

A kancellári tisztséget a február végi előre hozott parlamenti választásokon ismét megpályázó Scholz úgy értékelte, hogy Donald Trump "segítette" a nagy hatótávolság Taurus cirkálórakéták Ukrajnának történő átadását következetesen elutasító döntésében. Sőt pártja, a szociáldemokrata SPD választási programját bemutató beszédében még azt sem zárta ki, hogy lehetséges a "közös" Ukrajna-politika az Egyesült Államok új elnökével.

A kancellár az elmúlt hónapokban az ellenzéki CDU-val szembeszállva elutasította azt a kijevi kérést, hogy Taurus robotrepülőgépekkel segítse az Oroszország által 2022 februárja óta ostromlott országot. Az elutasítást indokolva arra hivatkozott, hogy a rakétákkal Ukrajna oroszországi célpontokat támadhatna, ez pedig azt jelentené, hogy Németország közvetlenül belesodródhat a háborúba.

Ezútta Trumpra hivatkozva igyekezett megerősíteni döntése helyességét. Emlékeztetett ugyanis arra, hogy a megválasztott elnök a közelmúltban "rendkívüli ostobaságnak" nevezte Joe Biden elnök döntését, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy amerikai ATACMS típusú rakétákkal támadjon orosz területeket. Trump szerint Biden döntése nagy hiba volt, nem zárta ki azt sem, hogy visszavonja a döntést hivatalba lépése után.

Elemzők számára meglepetést jelentett az is, hogy Olaf Scholz rendkívül pozitívan nyilatkozott első telefonbeszélgetéséről, amelyet Trump választási győzelme után ő kezdeményezett. A beszélgetés nyomán úgy értékelte, hogy lehetséges közös álláspont kialakítása Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújával kapcsolatban, sőt a megválasztott elnöknek kifejtette azt az óhaját is, hogy hivatalba lépése után meg kívánja látogatni.

A Der Spiegel szerint még azt sem zárható ki, hogy a látogatásra a február 23-i német választások előtt sort kerítenek, a lap ugyanakkor utalt arra, hogy a kancellár még nem is kapott meghívást Donald Trump január 20-i beiktatására.