Nyitókép: MTI/EPA/Getty Images/Omer Messinger

Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Infostart
2024. december 3. 17:52
Az elmúlt két évtized nemzetközi politikájának fő alakítói voltak. Angela Merkel 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja, míg Barack Obama 2009 és 2017 között az Egyesült Államok elnöke. Ezúttal már "civilként" Washingtonban találkoztak Merkel könyvének amerikai bemutatóján.

Barack Obama vendéglátóként az amerikai fővárosban több száz egybegyűlt vendég előtt Angela Merkel Szabadság címmel Németországban most megjelent, valójában emlékiratait összegző könyvét népszerűsítette. A volt kancellár könyve felöleli szinte egész életét, az egykori NDK-ban töltött gyermekévektől a politikai pályafutás kezdetén, majd a német újraegyesítésen keresztül egészen a tizenhat évig tartó kancellári tevékenységig.

A könyvbemutató a maga módján sajátos volt abból a szempontból, hogy Obama angol nyelven kérdezte Merkelt, aki németül válaszolt. A volt elnök ezt azzal magyarázta, hogy az exkancellár angolnyelv-tudása – mint fogalmazott – "kiváló" ugyan, de precíz ember lévén anyanyelvén kíván válaszolni.

Amikor Obama a volt kancellárt könyvének címéről kérdezte, Merkel azt válaszolta, hogy életének első felében mindig a szabadságot kereste. "A szabadság felelősséget jelent, egyben felhatalmazást, hogy cselekedni kell annak érdekében" – hangzott a válasz.

A könyvbemutató a német beszámolók szerint sajátos volt annak fényében, hogy a két korábbi nagyhatalmú vezető egyetlen szót sem szentelt az ukrajnai orosz háborúnak, nem említették Vlagyimir Putyin nevét, de nem hangzott el a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump neve sem. A két országot egyaránt érintő migrációs válságról pedig csak érintőlegesen esett szó. Merkel – korábbi álláspontjához hűen – mindenekelőtt a menekülés okai elleni küzdelmet szorgalmazta.

A könyvbemutató valójában visszaemlékezésekről szólt. A harmónia ellenére kapcsolataiknak egy árnyoldala volt. Merkel ugyanis nem engedélyezte, hogy Obama 2008-ban elnökjelöltként a Berlin és Németország jelképének tartott Brandenburgi kapunál tartson kampánybeszédet. A beszédet ugyan nem kellett elhalasztania, de az onnan nem messze lévő történelmi emlékműnél, a győzelmi oszlopnál (Siegesäule) kellett megtartania.

A korábbi elnök most az egybegyűltek előtt "megbocsátott" az akkori kancellárnak. "Úgy gondolom, Angela jogosan járt el, el akarta kerülni, hogy egyik vagy másik amerikai elnökjelöltet részesítsék előnyben" – magyarázta Obama. Nem mellesleg 2013-ban elnökként már beszédet mondhatott a Brandenburgi kapunál.

Szó volt a 2008-2009-es gazdasági, pénzügyi válság kezeléséről is, amelynek kapcsán Obama méltatta Merkel érdemeit. Emiatt is voltak olyan vélemények, hogy a másfél órás találkozó unalmas, sőt idejét múlt volt, tele kölcsönös hízelgésekkel és mentes minden önkritikától.