Nyitókép: Roman Didkivskyi / Getty

NATO-főtitkár: elfogadhatatlan, hogy az oroszok ismét megsértették a szövetség légterét

Infostart / MTI
2024. november 18. 19:20
Az orosz drónok és rakéták ismételt behatolása a NATO légterébe vakmerő, veszélyes és elfogadhatatlan - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben, aki Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott megbeszélését követően tartott sajtótájékoztatót.

Mark Rutte nyilatkozatában hangsúlyozta, az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartása sosem volt fontosabb mint most, a háború kiszélesedésének jelenlegi veszélyének idején, ami - szavai szerint - egyebek mellett az orosz agressziót támogató észak-koreai katonák jelenléte okoz.

Az észak-koreai katonák küldése az ukrajnai háborúba a konfliktus további elmérgesedésének jelentős veszélyét hordozza magában azt követően, hogy Phenjan lőszerekkel segíti Oroszországot - mondta. Az orosz hadigépezetet táplálja továbbá Kína támogatása, valamint az iráni drónszállítások is - tette hozzá.

"Az ukrajnai háború megmutatja saját biztonságunk globális mivoltát" - fogalmazott.

Rutte közölte: noha a NATO már megerősítette légvédelmét a szövetség keleti szárnyán, prioritásként kell kezelni a légvédelem szavatolását úgy a szövetségesek oldalán, mint Ukrajna esetében. Végezetül hangsúlyozta, a NATO rendkívül komolyan veszi a Fekete-tenger térsége biztonságának szavatolását, ahogy készen áll megvédeni minden szövetséges országot bármiféle fenyegetéssel szemben.

Marcel Ciolacu a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, egyetlen NATO-tagország sem képes egymagában válaszolni az Oroszország jelentette biztonsági fenyegetésre. A szövetséges légtér megsértése és Oroszország agresszív magatartása a Fekete-tenger térségében kiemeli az erők növelésének, valamint az együttműködés és az egységes válaszadás fontosságát hangsúlyozza - húzta alá.

"Az, hogy együtt erősebbek vagyunk, valóság, nem csak szlogen" - fogalmazott a román miniszterelnök, majd hozzátette: Románia idén a bruttó hazai terméke (GDP) 2,5 százalékát különíti el védelmi kiadásokra, és a következő időszakban is kiemelten kezeli a védelmi beruházásokat, ahogy továbbra is jelentős összegeket fektet a hadsereg korszerűsítésébe.