Nyitókép: Getty Images/WALTER ZERLA

Navracsics Tibor: a keleti EU-bővítés veszélyt jelenthet a kohéziós források felhasználására

Infostart / MTI
2024. november 6. 19:57
Meglátása szerint el kell különíteni a bővítésre és a kohéziós célokra szánt forrásokat.

Minél kisebbek a regionális különbségek az EU-ban, annál több forrást és energiát lehet fordítani a versenyképesség növelésére, mivel ezáltal nem szükséges leszakadó régiók felzárkóztatását támogatni, és több forrást lehet költeni innovációra, ami a versenyben maradást szolgálja - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben.

Navracsics Tibor magyar elnökségi konferenciára és könyvbemutatóra érkezett a belga fővárosba, ahol az MTI-nek adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet: a versenyképesség növeléséhez az szükséges, hogy az uniós kohéziós politikája is ezt a kitűzött célt szolgálja. Mint mondta, több olyan uniós dokumentum is született az elmúlt időszakban, amely egyértelműen rávilágít arra, hogy az Európai Unió versenyképessége ma gyengébb, mint a nagy vetélytársaké, és ezek az elemzések is központba helyezik a kohéziós politika jelentőségét ezen a területen.

Navracsics reményét fejezte ki, hogy a november végi uniós tanácsülésen az illetékes miniszterek olyan dokumentumot fogadnak el, amely az elkövetkező pénzügyi időszakban egyrészt a kohéziós politikának nagy anyagi támogatást ad, másrészt pedig világosan elkülöníti az uniós bővítést ettől a területtől. Véleménye szerint a keleti bővítés - Ukrajna újjáépítése és Moldova felzárkóztatása - veszélyt jelenthet a kohéziós források felhasználására.

A miniszter komoly problémának nevezte az EU-n belüli elvándorlást, véleménye szerint a legsúlyosabb helyzet ezen a téren a délkelet-európai és balti országokban van. Mint mondta, meg kell teremteni azokat a lehetőségeket, amelyek a fiatal képzett munkaerőt otthon tartja, és meg kell akadályozni a rurális területek elnéptelenedését.

A tárcavezető bizik benne, hogy a héten esedékes informális EU-csúcson az uniós tagállamok vezetői elfogadják a magyar elnökség által létrehozott versenyképességi paktumot. Mint mondta, annak alapelemei, amelyek a demográfiára, a versenyképességre, az adózásra, az innovációra koncentrálnak, hangsúlyos helyet foglalnak el, hiszen egyrészt ez az uniós magyar elnökség jelentős hozzájárulása, másrészt pedig az egész Európai Uniót erősebbé és jobbá teszik.