November 5-én, kedden választanak új elnököt az Egyesült Államokban, azonban ez nem a választás egyetlen, pusztán az utolsó napja. Erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora.
"Már hetek óta zajlik az Egyesült Államokban a választás, és nagyjából 60 millióan regisztráltak úgy, hogy vagy levélszavazatban, vagy személyesen szeretnék leadni a voksukat" – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy november 5-én a többség fogja leadni a szavazatát. Mint mondta,
magukat a választásokat az államok külön-külön rendezik, párhuzamosan a szenátor- és szövetségi képviselő-választásokkal.
Magyarics Tamás hangsúlyozta: az amerikai elnökválasztásnál több szabály is létezik. Az 50-ből mindössze négy olyan állam van, melyekben csak a választás napján lehet voksot leadni, a többi 46-ban különböző szabályok és időhatárok szerint lehet szavazni vagy levélben, vagy személyesen.
Az amerikaiak azonban közvetlenül nem elnököt, hanem egy-egy állam lakosságával arányos mennyiségű elektort választanak. A szakértő magyarázata szerint az elektorokat "a győztes mindent visz" elve alapján jelöli ki az adott győztes párt. Például
ha a demokraták megnyerik Kaliforniát, ők jelölhetik ki az 54 elektort minden további nélkül, függetlenül attól, hogy egyel vagy tízmillióval több szavazatot kaptak-e.
Hozzátette, két olyan állam van, ahol nem így működik a rendszer, hanem egyfajta kombináció van érvényben: Nebraska és Maine.
A győztesnek legalább 270 elektor megválasztására van szüksége. Elvileg ugyanakkor az is előfordulhat, hogy mind Kamala Harris, mind Donald Trump 269-269 szavazatot kap, vagyis egyenlő lesz az állás. Magyarics Tamás elmondta, ebben az esetben az elnököt a képviselők választják meg, de nem egyénenkénti szavazásban, hanem államonként.
Minden állam képviselőinek egy szavazata van, tehát egy voksa van összesen Kalifornia 52 képviselőjének, és egy Wyoming állam egyetlen képviselőjének is.
A választás eredményét akár visszaélések gyanúja, akár nagyon szoros eredmény miatt megtámadhatják a jelöltek, ahogyan az a múltban már többször előfordult. Az esetleges újraszámlálásokat és jogorvoslati eljárásokat január 6-ig kell lezárni, ekkor a kongresszus előtt megszámolják az elektori szavazatokat. A szenátus elnöke, aki jelenleg Kamala Harris alelnök, pedig hivatalosan is bejelenti az eredményt. Az Egyesült Államok 47. elnökét 2025. január 20-án iktatják be hivatalába Washingtonban.