Salmondot 69 évesen érte a halál. A politikus Észak-Macedóniában, egy nemzetközi rendezvényen szólalt fel, amikor rosszul lett és nem sokkal később meghalt.
Az orvosi vizsgálat szerint halálát szívroham okozta.
Alex Salmond – aki december 31-én töltötte volna be 70. életévét – 1990 és 2000, majd 2004 és 2014 között állt a Skót Nemzeti Párt (SNP) élén, és 2007-től 2014-ig töltötte be a párt vezetőjeként a skót kormányfői tisztséget.
Az SNP elsődleges politikai programja Skócia függetlenné válása és újbóli csatlakozása az Európai Unióhoz önálló tagországként.
Alex Salmond miniszterelnöki időszakában, 2014 szeptemberében népszavazást tartottak Skócia függetlenné válásáról, de a referendumon az elszakadást ellenzők kerültek 55 százalékos többségbe.
A népszavazás után Salmond távozott az SNP és a skót kormány éléről, később pedig súlyos konfliktusba is keveredett az SNP-vel és közvetlen hivatali utódjával, Nicola Sturgeonnel.
Ennek előzményeként 2018-ban, feljelentések alapján büntetőeljárás indult ellene nemi erőszak kísérlete és más szexuális bűncselekmények vádjával, és 2019 januárjában őrizetbe is vették.
Alex Salmond – aki a vizsgálat bejelentése után kilépett az SNP-ből – kezdettől folyamatosan tagadta a terhére rótt szexuális bűncselekmények elkövetését, és jogi eljárást indított a skót kormány ellen az ügy kezelése miatt.
Keresetei sikerrel jártak, mivel a szexuális bűncselekmények címén indult büntetőeljárásban az összes vádpont alól felmentették, az edinburghi fellebbviteli bíróság pedig kimondta azt is, hogy a Nicola Sturgeon vezette skót kormány hibákat és törvénysértéseket követett el a volt miniszterelnök magatartásának feltárására indított vizsgálat során.
Salmond koporsóját egy magánrepülőgép szállította haza Észak-Macedóniából; az utat a néhai skót kormányfő egy barátja fizette.
A keddi búcsúszertartást Salmond egykori lakóhelyén, az északkelet-skóciai Strichen faluban tartották szűk családi körben. Nem volt jelen John Swinney jelenlegi skót miniszterelnök, az SNP mostani vezetője, szóvivője szerint ugyanis a család kérése az volt, hogy a temetésen ne vegyenek részt hivatalos személyiségek.