Csökkent az érdeklődés a budapesti antifa-támadások tárgyalásai iránt a Fővárosi Törvényszéken, ám nem csak a hallgatók száma apadt, hanem a vádlottak padja is üresen áll - írja az Index.
Sós József bíró még az ülés elején leszögezte, hogy Ilaria Salis EP-mandátuma miatt az eljárást ellene felfüggesztette a törvényszék. Amennyiben az Európai Parlament megtagadja a mentelmi jogának a kiadását, akkor az eljárást meg is szüntetik ellene. A másodrendű vádlott, Tobias E. még az előkészítő ülésen elismerte a bűnösségét, a harmadrendű német nőnek pedig engedélyezte a bíróság a távolmaradását. Így jelenleg csak utóbbi ellen zajlik a bírósági eljárás a Fővárosi Törvényszéken - írja a lap.
A tanácselnök jelezte, hogy válasz érkezett az olasz hatóságoktól Gabriele Marchesi ügyében, aki ellen jelenleg is súlyos testi sértés miatt van körözés és nemzetközi elfogatóparancs kiadva:
a férfit házi őrizetben tartják fogva, és egy darabig ott is marad, ugyanis az olasz vélemény szerint nem megfelelőek a körülmények a magyar börtönökben, ezért megtagadják a kiadatást.
Így ellene várhatóan a távollétében emelhet vádat az ügyészség.
Tobias E. korábban az ügy másodrendű vádlottja volt, mostanra azonban tanúként idézte a törvényszék a szeptemberi tárgyalásra. A férfi ellen a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletet hozott, és még idén decemberben szabadulhat. Most videóhívással kapcsolódott be a meghallgatásra, a tököli börtön egyik szobájában ülve válaszolt a kérdésekre.
Ügyvédje még a meghallgatás előtt felhívta rá a figyelmet, hogy Németország nem ismeri el a kettős büntetés tilalmát a bűnszervezettel kapcsolatban, így vélhetően emiatt is vádat emel a férfi ellen a német bíróság, hiába Magyarországon történt a bűncselekmény. Erre hivatkozva Tobias E. megtagadta a vallomástételt, csak annyit válaszolt, hogy miután szabadul, Berlinbe szeretne visszamenni. Csupán annyit ismert el, hogy ismeri a harmadrendű vádlottat, baráti viszonyban vannak.
Korábban tett vallomása szerint a kitörés napjára érkezett Budapestre, ám úgy tudta, hogy a magánrendőrség tagjai követik őt, és a szélsőjobboldaliakkal együtt szélsőbaloldaliakra vadásztak, ezért menekült el metróval majd taxival
- írja a lap. A támadásban való részvételét tagadta.
Ilaria Salis és az ügy harmadrendű német női vádlottja nem ismerte be az ellenük felhozott vádakat, így az ő esetükben tárgyalásra utalta az ügyet a bíró. Egyedül a másodrendű vádlott német férfi ismerte el a vádakat az előkészítő ülésen, így már aznap ítéletet hozhatott a tanácselnök.
A Fővárosi Törvényszék bűnösnek mondta ki bűnszervezetben való részvétel bűntettében, három év fegyházbüntetésre ítélte, valamint a határozatban öt évre ki is utasították Magyarország területéről. Feltételesen a büntetés letöltésének kétharmadakor szabadulhat. A döntés végül nem lett jogerős, mivel az ellen az ügyészség súlyosbításért, míg a vádlott enyhítésért fellebbezett. A Fővárosi Ítélőtábla esetében a következő héten hozhat ítéletet.