A NATO célja a béke, nem a véget nem érő háború – címmel jelentetett meg egy Orbán Viktor által írt véleménycikket a Newsweek magazin pénteken - írja a HVG.
A cikket Orbán úgy kezdi, hogy a NATO fordulóponthoz érkezett, mert ugyan a világtörténelem legsikeresebb katonai szövetsége békeprojektként indult, és a jövőbeni sikere is azon áll, hogy sikerül-e a békét megőriznie, ma a háborús törekvések kerültek napirendre, amely ellentétes a NATO alapító értékeivel. Orbán azt állítja, hogy Magyarország történelmi tapasztalata az, hogy az ilyen átalakulások nem vezetnek jó irányba, és a jelenlegi cél az kellene, hogy legyen, hogy a szövetséget békeprojektként őrizzék meg.
Orbán felidézi, hogy a NATO évszázadok óta az első katonai szövetség, amelyhez Magyarország önként csatlakozott, és a korábbi szövetségi rendszerekben az országnak olyan háborúkat kellett vívnia, amelyeknek eredetileg nem akart részese lenni, majd olyan vereségeket szenvedett, amely majdnem eltörölte Magyarországot a Föld színéről. Végre egy olyan katonai szövetséghez csatlakoztunk, amely nem a háború, hanem a béke megőrzése, nem az offenzív terjeszkedés, hanem önmagunk és egymás megvédése mellett kötelezte el magát, magyar szempontból ennél jobbat nem kívánhattunk volna – írja.
Orbán ezt követően Truman amerikai elnöktől származó idézetet használva ismétli el újra, hogy a NATO egy védelmi szövetség, amelynek a béke áll a fókuszában, olyan geopolitikai környezet megteremtése a célja, amelyben a szövetség tagjai kölcsönösen megvédik egymást.
Példákat is hoz arra, hogy milyen közös, afganisztáni, koszovói NATO-missziókban vettek részt a magyar katonák, illetve leírja, hogy milyen haderőfejlesztésbe kezdett Magyarország, hogy a védelmi ipar újjáépítése is folyamatban van.
Orbán leírja, hogy amikor a NATO jövőjéről van szó, Magyarország – a fenti lojalitása és igyekezetei ellenére – nem ért egyet a többi tagország többségével. A szövetségen belül egyre több hang szól amellett, hogy elkerülhetetlen vagy szükséges konfrontálódni más geopolitikai erőközpontokkal, márpedig ez önbeteljesítő jóslatként működik: minél inkább úgy gondolják, hogy a konfliktus elkerülhetetlen, annál nagyobb szerepet vállalnak az előidézésében – írja a magyar miniszterelnök.
Orbán úgy véli, hogy nem külső ellenségtől kell NATO-tagként tartanunk, hiszen annak, ha van esze, nincs mersze támadást indítani egyetlen NATO-tagország ellen sem. De ha a szövetség az együttműködés helyett a konfliktust, a béke helyett a háborút választja, akkor Orbán szerint öngyilkosságot követ el.