Az uniós tanács közleménye szerint a felülvizsgált irányelv rövidebb kérelmezési eljárást ír elő, és célja az unión kívüli országból származó munkavállalók jogainak megerősítése azáltal, hogy lehetővé teszi a munkáltatóváltást, és engedélyez egy korlátozott hosszúságú munkanélküliségi időtartamot is.
A nem uniós állampolgárságú munkavállaló kérelmét benyújthatja egy nem uniós ország területéről, amennyiben azonban érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik, bármely uniós országból. Ha egy tagállam úgy dönt, hogy kiadja az engedélyt, akkor az tartózkodási és munkavállalási engedélyként is szolgál.
Az engedélyeket a kitöltött kérelem kézhezvételétől számított három hónapon belül el kell bírálni. Ha a tagállamok úgy döntenek, hogy ellenőrzik a munkaerőpiaci helyzetet, mielőtt eldöntenék, hogy megadják-e az engedélyt például annak felmérése érdekében, hogy szükség van-e a munkavállaló személyi profiljára, akkor ezt is ebben a 90 napos időszakban kell elvégezni.
Az engedély birtokosai munkáltatót válthatnak. Az ilyen változásról értesíteni lehet a hatóságokat, és a tagállamok munkaerőpiaci ellenőrzést is végezhetnek. Az uniós országok előírhatnak egy olyan minimális időtartamot, amely alatt az összevont engedély birtokosa köteles az első munkáltatónál alkalmazásban maradni.
Az irányelv módosítása a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba. A tagállamoknak két évük lesz arra, hogy átültessék nemzeti jogukba.