Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Már az Európai Bizottság is megszólalt az új, fenyegető vírus ügyében

Infostart
2024. április 9. 06:32
Nem kell tartani Európában attól, hogy emberre átterjedjen a madárinfluenza.

Az emberek fertőzésének kockázata továbbra is alacsony, az EU biológiai biztonsága és az ezzel kapcsolatos felügyelet magas szintű, de maradnia kell a fokozott éberségnek – közölte az Európai Bizottság annak kapcsán, hogy április elején világszerte aggodalmat keltett a hír, miszerint az Egyesült Államokban egy személy magas patogenitású madárinfluenza vírusra (H5N1) lett pozitív, amelyet fertőzött tejelő szarvasmarhák között kapott el – írja az economx.hu.

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint ez volt a kórokozó második, emberre átterjedt esete az USA-ban, miután egy coloradói személy korábban már elkapta a betegséget, fertőzött baromfik között.

Angeliki Melidou, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) légúti vírusokkal foglalkozó fő szakértője azt mondta, a madárinfluenza-vírussal való fertőzés kockázata jelenleg alacsony a lakosság körében, és azoknál is alacsony vagy közepes, akik foglalkozásuk miatt fertőzött állatoknak vannak kitéve. Nem valószínű, hogy a vírus emberek között is elterjedhet – emelte ki, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államokban történt eset sem változtat ezen az értékelésen.

Az ECDC és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a múlt héten új jelentést tett közzé a madárinfluenza okozta influenzajárvány eddig ismert természetéről. Ebben megállapítják, hogy csaknem három évtizednyi emberi expozíció után a vírus „nem szerezte meg azokat a mutációkat”, amelyek ahhoz szükségesek, hogy légi úton átterjedjen az emberekre. Ráadásul a madarakban észlelt vírusok összesített száma az előző évekhez képest csökken.

Azt is megállapítja a jelentés, hogy ha a madárinfluenza-vírusok képesek lesznek emberek között is terjedni, akkor az nagymértékű járványt okozhat, tekintettel az emberek naiv immunállapotára a H5 vírusokkal szemben.