Nyitókép: Soltan Frédéric/Getty Images

Szorul a hurok, komoly problémával küzd az orosz olajkereskedelem

Infostart
2024. március 28. 07:05
Az amerikai másodlagos szankciók miatt csak több hónapos csúszással kapják meg az eladott olaj árát az orosz olajipari cégek, Kína, Törökország és az Egyesült Arab emírségek is egyre óvatosabb.

Kínában, az Egyesült Arab Emírségekben és Törökországban több bank is szigorította a szankcióknak való megfelelési követelményeit az elmúlt hetekben, ami a nyolc banki és kereskedelmi forrás szerint a Moszkvába irányuló pénzátutalások késedelmét vagy akár elutasítását is eredményezte - írja a Portfolio a Reuters alapján, akiket nyolc, az ügyet jól ismerő forrás informált.

A késleltetett fizetés csökkenti a Kreml bevételeit, kiszámíthatatlanná teszi azokat, és így Washington eléri kettős politikai szankciós célját:

lassítja és eltéríti az oda áramló pénzeket, hogy ezzel büntesse az oroszokat az Ukrajna ellen indított háború miatt, de eközben nem borítja fel a globális energiapiacot.

Tartva a másodlagos szankcióktól, az érintett országok bankjai kezdték azt kérni az ügyfeleiktől, hogy adjanak írásos garanciákat arra vonatkozóan, hogy az USA szankciós listáján szereplő személyek vagy szervezetek nem vesznek részt az üzletben, vagy nem kedvezményezettjei a kifizetésnek.

Az Egyesült Arab Emírségekbeli First Abu Dhabi Bank (FAB) és a Dubai Islamic Bank (DIB) több forrás szerint is felfüggesztettek olyan számlákat, amelyek orosz áru kereskedelméhez voltak köthetők. Az ausztráliai Mashreq bank, a török Ziraat és Vakifbank, valamint a kínai ICBC és Bank of China bankok még mindig feldolgozzák a fizetéseket, de hetekig vagy hónapokig tart a tranzakciók átfutása - állítják a források.