Henry Kissinger 100 évvel ezelőtt, 1923. május 27-én Németországban született, majd zsidó származása miatt 1938-ban családjával együtt az Egyesült Államokba menekült a náci Németországból. Külügyi tanulmányai után Richard Nixon amerikai elnök 1969-ben nemzetbiztonsági tanácsadóvá nevezte ki, amely pozíció óriási befolyást biztosított számára az amerikai külpolitikában.
Az Index kiemeli, hogy Henry Kissinger a Nixon-kormány idején – majd később Gerald Ford elnöksége alatt – külügyminiszterként vezette a Kínával kapcsolatos diplomáciai erőfeszítéseket, segítette a tárgyalásokat az 1973-as Jom Kippur-háború befejezéséről Izrael és szomszédai között, és jelentős szerepe volt a vietnami háborút lezáró párizsi békeszerződésben. Az évek során azonban Henry Kissinger látta azt is, hogy az amerikai történelem sötét oldalai - például az 1973-as chilei puccs támogatása, Kelet-Timor 1975-ös lerohanása és természetesen a vietnami háború beárnyékolják a róla kialakult képet.
Annak ellenére hogy Kissinger 1977-ben távozott a kormányzati szolgálatból, továbbra is aktív maradt, gyakran nyilatkozott a közügyekről, az amerikai elnökök gyakran kérték ki a tanácsait. Idén nyáron ráadásul miközben a jelenlegi külügyminiszter, Anthony Blinken igyekezett rendezni a nézeteltéréseket Kínával, az idén a 100 éves veterán diplomata, Henry Kissinger jelent meg egy váratlan magánlátogatáson. A már nehezen mozgó, nagyothalló, egyik szemére vak egykori diplomata nem igazán hagyja el otthonát, a pekingi találkozó után azt mondta, sem az Egyesült Államok, sem Kína nem engedheti meg magának, hogy ellenségként tekintsen a másikra. Hszi Csin-ping kínai elnök hangsúlyozta: A kínai nép soha nem felejti el régi barátait, és a kínai–amerikai kapcsolatok mindig Henry Kissinger nevéhez fognak kapcsolódni. Kissinger megköszönte a kínai elnöknek, hogy a találkozót ugyanabban az állami vendégházban tartották, ahol több mint 50 évvel ezelőtt először találkozott Mao Ce tunggal, akivel megindították a két ország közötti diplomáciai enyhülés korszakát - hangzott el az InfoRádióban.
Former-U.S. Secretary of State and National Security Advisor, Henry Kissinger has Died at Age 100. pic.twitter.com/APyyGI4Su9
— OSINTdefender (@sentdefender) November 30, 2023
A "reálpolitika", a hatalom által védett nemzeti érdekek hideg számítása tette őt világszerte sokat bírált személyiséggé.
Henry Kissinger elhunytával Amerika elvesztette az egyik legtekintélyesebb és leghallgatottabb hangját a külpolitikában - fogalmazott George W. Bush volt amerikai elnök.