Várható volt, hogy Andrzej Duda államfő a jelenlegi miniszterelnököt bízza meg a kormányalakítással – mondta az InfoRádióban Mitrovits Miklós, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Úgy fogalmazott: az elnöki hivatalban folyamatosan ezt kommunikálták, függetlenül attól, hogy a megszerzett 194 mandátum messze van a 231 mandátumos többségtől.
A szakértő elmondta, mind az ellenzéki, mind a mérsékelten kormányoldali sajtóban sok kritika érte a döntést, miszerint az elnök nem a matematika és a logika alapján cselekedett, hanem a saját pártjához volt hű.
"Így Mateusz Morawieckinek tizennégy napja van bemutatni kormányát. Ezt majd bizalmi szavazásra kell bocsátani az új Szejmben, amelyen nagy valószínűséggel nem fog átmenni" – mondta Mitrovits Miklós. Meglátása szerint ez már csak azért sem valószínű, mert a Jog és Igazságosság pártnak (PiS) nincsenek koalíciós partnerei. Megpróbálhatnak "elcsábítani" néppárti képviselőket, de ez is csak további 28 főt jelentene. Ez pedig kevés a többséghez, és bár a Konföderáció képviselőivel meglehetne a többség, ez szinte lehetetlen, ugyanis mindkét potenciális koalíciós partner kijelentette, hogy nem hajlandó szövetkezni a PiS-szel.
Mitrovits Miklós arról is beszélt, hogy mi történik akkor, ha nem tud kormányt alakítani a Jog és Igazságosság: ebben az esetben megbukik a bizalmi szavazáson a bemutatott kabinet, és az új Szejm elnöke valószínűleg Donald Tuskot fogja felkérni.
Mint mondta, a három nagy ellenzéki konglomerátum kormányzásra készül, és a többsége is megvan. Ők egyértelműen kijelentették, még Andrzej Duda előtt is, hogy Donald Tusk lesz az új kormány miniszterelnök-jelöltje. Innentől kezdve neki is tizennégy napja van kormányállításra.
A Tusk-féle ellenzék már csütörtökre ígéri, hogy bemutatja az új kormány leendő tagjait – tette hozzá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézetének tudományos munkatársa.