A múlt heti EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte: a testület már készíti a 12. szankciós csomagot, amely az orosz gyémánt importját és az eddig meghozott szankciós lépések megkerülésének megakadályozását fogja célozni. A Portfolio beszámolója szerint arról is beszélt, hogy politikai megállapodás született, tehát Magyarország is támogatta azt a bizottsági tervet, hogy az EU területén lefoglalt 211 milliárd eurónyi orosz vagyon hozamait, kamatait Ukrajna újjáépítésére szánják az EU-s költségvetésen átfuttatva.
Vjacseszlav Vologyin, az állami duma elnöke hivatalos Telegram csatornáján minderre válaszul úgy fogalmazott: Oroszország el fogja kobozni az általa barátságtalannak minősített uniós tagállamok vagyonát, ha az Európai Unió „ellopja” a befagyasztott orosz értékeket, hogy abból finanszírozza Ukrajnát - írja a vg.hu.
Az orosz politikus szerint Moszkva tudna úgy válaszolni, hogy az az EU-nak legyen fájdalmasabb. Szerinte az uniós terv az orosz vagyon ellopása, amivel Kijevet akarják militarizálni. Egy ilyen lépés megfelelő válaszlépést igényel az Orosz Föderáció részéről:
sokkal nagyobb mértékű, a barátságtalannak nyilvánított országok kezében lévő vagyont fognak elkobozni, mint amennyi a befagyasztott orosz tőke Európában
- idézte a politikust a Reuters.
Ursula von der Leyen szerint a befagyasztott orosz vagyon 211 milliárd euró értékű, és emlékeztetett arra az EU-s döntésre, miszerint Ukrajna újjáépítését Ororszországnak kell finanszíroznia. Vjacseszlav Vologyin szerint az uniós politikusok azért fontolgatják ezt a lépést, hogy „megőrizzék az állásukat, és mert rossz anyagi helyzetbe vezették az országukat”.
A vg.hu felidézte: ismét felerősödött a vélemény az európai vezetők között, hogy a befagyasztott orosz jegybanki eszközökből származó nyereségekre extraprofitadót kellene kivetni, ezt pedig Ukrajna újjáépítésére kellene fordítani. Az Európai Bizottság mielőbb szeretné felszabadítani az eszközöket az ukránok támogatásához, ám több tagállam óvatosságra, lassabb haladásra int, és az Európai Központi Bank sem támogatja az ötletet.