Az elmúlt napok palesztinbarát, a Hamásszal rokonszenvező, több esetben erőszakba torkolló, Berlinben és más német városokban tartott tüntetései nyomán a mostani volt az első nagygyűlés, amely - mint az államfő is utalt rá - a német társadalom összefogását demonstrálta az antiszemitizmus ellen.
Frank-Walter Steinmeier az országot a zsidó élet védelmére szólította fel.
Ez a védelem az állam felelőssége, de egyben polgári kötelesség is - jelentette ki az elnök.
"Kérek mindenkit, hogy vállalja ezt a kötelességet" - hangsúlyozta a szövetségi köztársaság elnöke.
Megengedhetetlen, hogy Németországban ma a zsidók ismét félnek - fogalmazott Steinmeier, utalva az elmúlt napok különböző antiszemita zavargásaira.
Elviselhetetlen, hogy ma a zsidó szülők nem merik iskolába küldeni gyermekeiket, mint ahogy az is, hogy a berlini holokauszt-emlékművet a rendőrségnek kell megvédenie.
Minden egyes támadás a zsidók és a zsidó intézmények ellen szégyen Németország számára
- jelentette ki.
Az utcákon megnyilvánuló antiszemitizmust olyan vörös vonalnak nevezte, amelyet nem szabad átlépni - hangsúlyozta a német államfő.
Beszédében kiemelte, hogy a Hamász által Izrael ellen elkövetett terrortámadások, az azokról tanúskodó hírek és képek mély fájdalmat okoznak Németországban is.
A terrortámadás után semmi sem lesz ugyanaz, mint volt Izrael népe és miden zsidó számára.
"A soá vége óta soha nem gyilkoltak meg ennyi zsidót"
- hangsúlyozta.
"Mindenkinek, aki Németországban él, tudnia kell Auschwitzról, és vállalnia kell azt a felelősséget, amelyet ez országunk számára jelent" - jelentette ki beszédében Frank-Walter Steinmeier.
Ezt olyan kötelességnek nevezte, amely mindenki számára érvényes, tekintet nélkül politikai nézeteire.
"Mutassuk meg, hogy Németországban a zsidó, a keresztény, a muszlim és az arab gyökerekkel rendelkező emberek tudnak és akarnak is békésen együtt élni"
- folytatta Steinmeier.
Izraelnek joga van megvédeni magát a terrorral szemben, Németország pedig Izrael oldalán áll - tette hozzá.
A fogvatartott német túszok hozzátartozóihoz fordulva hangsúlyozta, hogy mindent megtesznek a kiszabadításukért.
Korábbi értesülések szerint mintegy húsz német túsz van a Hamász fogságában, akik kimenekítéséért a napokban a térségben már erőfeszítéseket tett Olaf Scholz kancellár, valamint Annalena Baerbock külügyminiszter is.
Az első becslések mintegy tízezer résztvevőről szóltak, a rendezők szerint azonban húszezernél is többen gyűltek össze, hogy tiltakozzanak az antiszemitizmus ellen. A tüntetők izraeli zászlókat tartottak a magasba, plakátjaikon pedig a zsidók elleni terror beszüntetését követelték.