A rendelkezésre álló adatok szerint a szóban forgó Bundeswehr-alkalmazott az elmúlt hónapokban többször is megkereste a bonni orosz főkonzulátust és a berlini orosz nagykövetséget, és együttműködést ajánlott fel.
A férfi - akit előzetes letartóztatásba helyeztek - hivatali információkat adott át, mégpedig azzal a céllal, hogy azokat eljuttassák egy orosz hírszerző szolgálathoz.
Az első hivatalos nyilatkozatok arra utalnak, hogy a német kormány a hadsereg illetékeseivel együtt magasabb fokozatra kíván kapcsolni a külföldi, mindenekelőtt az orosz hírszerzés elleni harcban.
A belügyminiszter, Nancy Faeser szerint számolni kell azzal, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja kapcsán az orosz hírszerzés fokozza tevékenységét Németországban.
A hadsereg érdekvédelmi szervezete, a Német Bundeswehr Szövetség az éberség mellett óvatosságra is intett.
A szövetség alelnöke sajtónyilatkozatában felhívta a katonák figyelmét az ukrajnai orosz háború okozta "új" veszélyekre.
Az alelnök szerint a gyanúsított személy leleplezése ugyanakkor azt is bizonyítja, hogy a biztonsági hatóságok jól végzik munkájukat, és - mint fogalmazott - a Bundeswehr "megfelelő mechanizmusai" működnek.
Boris Pistorius védelmi miniszter bejelentette, hogy tovább erősítik a hadsereg elleni hírszerzői támadások kivédését.
A miniszter szerint bővíteni kell a katonai kémelhárító szolgálat személyi állományát.
A Funke médiacsoportnak nyilatkozó belügyminiszter szerint az Ukrajnában zajló háború kapcsán az orosz hírszerzői tevékenység "új dimenziókat" ölthet.
A háború megváltoztatta Németország biztonsági helyzetét is - értékelte Nancy Faeser, aki szerint a kémkedés, a dezinformációs kampányok és a kibertámadások fenyegetésének erősödésével kell szembenézni.
A legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív CDU szerint a kormánynak tudatában kell lennie, hogy az ország közvetett "háborús célpont" az oroszok számára.
Oroszország mindent elkövet annak érdekében, hogy Németország csökkentse az Ukrajnának nyújtott támogatást - hangoztatta a párt védelmi szakértője, Roderich Kiesewetter.
Kormánypárti és ellenzéki politikusok ugyanakkor a történtek kapcsán a radikális jobboldali, ugyancsak ellenzéki Alternatíva Németországnak (AfD) párt ellen is támadást intéztek.
Az AfD támogatottsága az elmúlt hónapokban rekord méretűre növekedett, a parlamenti pártok népszerűségi listáján egyedül a konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU előzi meg.
A radikális pártot most azzal vádolták, hogy Oroszország "meghosszabbított karja".
A Der Tagesspiegel című lap ezzel kapcsolatban a legerősebb kormánypárt, a szociáldemokrata SPD parlamenti frakcióvezetőjét , Dark Wiesét idézte.
Wiese szerint a kémtevékenységgel gyanúsított Bundeswehr-alkalmazott már régóta "kitűnt" az AfD, illetve a párt Oroszország-politikája iránt tanúsított rokonszenvével.
Gyakran találkozni olyan emberrel, aki szemmel láthatóan az AfD-vel szimpatizál, közel áll a párthoz, és ártani kíván Németország biztonsági érdekeinek - állította a politikus.
Wiese mindebből azt a következtetést vonta le, hogy a párt "Oroszország meghosszabbított karja".