Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Kiderült, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség talált-e robbanóanyagot a zaporizzsjai atomerőműnél

Infostart
2023. július 6. 13:44
Az ukrán és az orosz fél kölcsönösen egymást vádolja azzal, hogy a másik atomkatasztrófát akar szándékosan előidézni a zaporizzsjai atomerőműben. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség eddig nem talált robbanószerkezeteket az erőműben.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői nem találtak arra utaló jeleket, hogy akna vagy bármilyen más robbanóanyag lenne a zaporizzsjai atomerőműnél, ugyanakkor nagyobb hozzáférést kértek a területhez az objektumot ellenőrzése alatt tartó orosz hadseregtől – írja a reuters.com.

Oroszország és Ukrajna már hónapok óta kölcsönösen azzal vádolja egymást, hogy a másik fél olyan támadást tervez Európa legnagyobb atomerőműve ellen, aminek következtében rádióaktív szennyeződés kerülhet a légkörbe.

Az elmúlt napokban számos ukrán politikai vezető, köztük Volodimir Zeleszkij elnök is határozottan azzal vádolta meg Oroszországot, hogy robbanószerkezeteket helyezett el az atomerőmű komplexum épületeinek az alagsorában és a tetején is, annak érdekében, hogy lelassítsák azok felrobbantásával a kijevi katonai erők előrenyomulását.

Az orosz fél elmúlt időszakban hivatalosan megnyilatkozó vezetői szerint viszont az ukrán hadsereg tervez olyan támadást végrehajtani a zaporizzsjai erőmű ellen, ami akár radioaktív anyagoknak a kívülről, tüzérségi eszközökkel a helyszínre történő juttatásával teremtene olyan mérhető sugárzási vészhelyzetet, amire hivatkozva a NATO katonai szövetségének közvetlen beavatkozását kérhetné.

A kialakult helyzettel összefüggésben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség már többször figyelmeztetett arra, hogy az összecsapások katasztrófát okozhatnak.

A NAÜ szakértői az elmúlt napokban és hetekben a létesítmény egyes részeit, köztük a nagy hűtőmedence egyes szakaszait is ellenőrizték, és bejárták a helyszínt, de eddig nem észleltek aknákra vagy robbanóanyagokra utaló látható jeleket – olvasható a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség közleményében, amelyben ugyanakkor a szervezet a jelenleginél több hozzáférést kért a reaktorblokkok területeire.