Nyitókép: Jose A. Bernat Bacete/Getty Images

A britek negyede hiszi, hogy a koronavírus átverés volt

Infostart
2023. június 14. 09:48
Az összeesküvéselmétekről készítettek kutatást, mely ezt a meglepő eredményt hozta.

Az Egyesült Királyságban sokkal többen hisznek a legkülönbözőbb összeesküvés-elméletekben, mint ahányra eddig gondolhattunk - derül ki egy friss kutatásból, melyet a The Guardian ismertet.

A britek harmada szerint a megélhetési költségek meredek emelkedéséből fakadó krízist a kormány kreálta, hogy kontrollálni tudja az embereket.

Hasonló arányban vélekednek úgy, hogy a 15 perces városok a kormány megfigyelési trükkjei. A kifejezés valójában olyan várost takar, amelynek minden területén negyed óra sétával elérhető minden alapvető szolgáltatás.

A britek nagyságrendileg egyharmada hisz abban is, hogy szándékos lakosságcsere történt, melyben fehér briteket színes bőrű emberekre cserélt a kormány.

Negyed pedig úgy véli, hogy a koronavírus nem létezett, csak hivatkoztak rá.

A KIng's College London és a BBC közös felmérése szerint főleg a közösségi médián keresztül terjednek ezek az elképzelések, valamint olyan weboldalakon keresztül, mint a Steve Bannon, Donald Trump korábbi tanácsadója által tulajdonolt Breitbart.

A kutatásból az is kiderült, hogy mintegy négymillió fővel becsülik alá az emberek az országban élő, összeesküvés-elméleteket osztó emberek számát.

Ezekkel leginkább közösségi médiában találkoznak az emberek, de azok, akik olyan kiadványokat olvastak, mint a Breitbart, sokkal nagyobb valószínűséggel hittek az összeesküvésekben, mint a szélesebb népesség.

Az összeesküvés-elméletek gyakran valós problémákból és szorongásokból: az emelkedő kamatlábak és az infláció például csökkentik a jólétet és a családokat nehéz helyzetbe hozzák, így táplálhatják azt a hitet, hogy nagyobb erők a társadalom bizonyos rétegeinek szándékos elszegényítésére szövetkeznek.