Nyitókép: MTI/EPA/Daniel Kopatsch

A mélybe zuhant a tiroli Alpok egyik csúcsa

Infostart
2023. június 13. 19:58
A fagyott permafroszt olvadása okozhatta geológusok szerint a földcsuszamlást és a hegyomlást Tirolban.

A hegyomlás a Silvretta-Alpokban lévő Fluchthorn-hegység déli csúcsánál következett be Galtür település közelében. Szakértők véleménye szerint szerint legalább százezer köbméter kőzet hullott le, a csúcs teljesen eltűnt. A hatóságok úgy vélekednek, hogy a természeti katasztrófa sem halálos áldozatokat, sem sérülteket nem követelt.

Az osztrák és német honlapok által idézett tiroli geológus, Thomas Figl egy felderítő repülés nyomán úgy értékelte, hogy az olvadó fagyos talaj okozta a természeti jelenséget. "A jég olvad a globális felmelegedés miatt, és ez okozza a hegyek összeomlását. A jég a hegyek ragasztója, és ez a ragasztóanyag szép lassan elvész" – fogalmazott a geológus.

A hatóságok elővigyázatossági intézkedésként lezártak jó néhány turistaútvonalat a Fluchthorn-hegység környékén. A közelben lévő Galtür települést a katasztrófa során nem fenyegette veszély. A kis település kilenc kilométerre fekszik a hegységtől, a sziklaomlás azonban szerencsére más utat választott.

Galtür egyébként 1999-ben egy némileg hasonló természeti katasztrófa helyszíne volt, akkor azonban egy lezúduló hatalmas lavina 38 halálos áldozatot követelt.

Szakértők szerint a jövőben a globális felmelegedés miatt hasonló természeti katasztrófákkal kell számolni.

A Der Standard című lap idézte az osztrák tudományos akadémia kutatóját, aki szerint a Silvretta-Alpok hegyvonulata mentén fekvő települések az esetleges sziklaomlások miatt potenciális veszélynek vannak kitéve.

A permafroszt talaj olvadása csak az ilyen jellegű katasztrófák kiváltója, a döntő tényező az, ha az olvadás sziklaomlással jár együtt – fogalmazott a kutató.