- Megszólalt a Fehér Ház az USA 'stratégiai elrettentő' pozíciójáról
- Füstbe ment az orosz terv az Északi Áramlat robbanásainak ügyében
- Az ukránok sorra felrobbantják az elfogott orosz tankokat – itt vannak az okok
- Sokszorosára növeli lőszergyártását Lengyelország uniós segítséggel
- Nagy többséggel mondott igent a finn NATO-csatlakozásra az Országgyűlés
Fehéroroszország azért döntött az orosz taktikai atomfegyverek befogadása mellett, mert az Egyesült Államok és szövetségesei évek óta nyomást gyakoroltak rá belpolitikai rendszerének és geopolitikai irányultságának megváltoztatása érdekében - közölte kedden a fehérorosz külügyminisztérium. Azt írták, Minszk a "Nyugattal szembeni védekezés" jegyében jár el.
"Az elmúlt két és fél évben Fehéroroszország korábban nem látott politikai, gazdasági és információs nyomásnak volt kitéve az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és NATO-szövetségeseik, valamint az Európia Unió tagállamai részéről" - áll a közleményben.
"A politika és a gazdaság terén meghozott egyoldalú kényszerítő eszközök mellett a szomszédos NATO-országok területén, határaink közvetlen közelében növelik a katonai potenciált. Tekintettel ezekre a körülményekre és az ezekből eredő legitim nemzetbiztonsági aggodalmakra és kockázatokra, Fehéroroszország kénytelen volt a saját biztonságát és védelmi kapacitásait növelve reagálni" - folytatódik a szöveg.
A minszki külügyminisztérium leszögezte, hogy
Fehéroroszország a Nyugat lépéseit "egy független állam belügyeibe történő közvetlen és durva beavatkozásnak tekinti, amelynek célja az ország geopolitikai irányvonalának és belpolitikai rendszerének megváltoztatása".
Ez egyenesen ellentmond azoknak a kötelezettségeknek, amelyeket Minszk az atomsorompó-egyezményhez csatlakozva vállalt - közölte a tárca.
Moszkva már átadta Minszknek az atomtöltet hordozására alkalmas Iszkander rakétarendszert. Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy július 1-jén befejeződik a taktikai atomfegyverek tárolására alkalmas létesítmény építése fehérorosz területen.
Oroszország segítséget nyújtott Fehéroroszországnak az atomfegyverek hordozására alkalmas harci repülőgépek korszerűsítéséhez is - közölte korábban Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök.