Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Szupertehenek klónozását jelentette be Kína

Infostart
2023. február 2. 09:02
Szokatlanul nagy mennyiségű tejet ad az a három állat, amelyekből újakat "gyártottak", ha igaz minden úgy, ahogy bemondták.

Rendkívüli módon tejelő teheneket klónozott Kína. Az eredmény segítheti az országot abban, hogy ne kelljen külföldről behozott fajtákra támaszkodnia tejipara ellátásához.

A kínai Északnyugati Mezőgazdasági és Erdészeti Tudományos és Technológiai Egyetemen klónozott állatok Ninghszia tartományban születtek a kínai holdújévet megelőző időszakban a tartomány állami lapjának tudósítása szerint - írja a CNN.

Nagyon megugrott a tejhozamuk

Az állatokat Holstein fríz fajtából hozták létre, egy év alatt 18 tonna, életük során pedig 100 tonna tejet adnak. Ez 1,7-szerese annak a mennyiségnek, amelyet 2021-es adatok szerint egy Amerikában tartott tehén ad.

Az első a három klónozott állat közül egy már december 30-án megszületett:

császármetszéssel kellett világra segíteni nagy, több mint 56 kilós súlya miatt.

A tudósok összesen 120 embriót klónoztak tehenek fülsejtjeiből, és ezeket ültették be tehenekbe.

Kevés az igazán jól tejelő tehén

Csin Japing vezető kutató szerint eredményük áttörést jelent, mert így Kína gazdaságos módon juthat hozzá a lehető legjobb tehenekhez. Kínában jelenleg tízezer tehénből mindössze öt képes 100 tonna tej adására teljes élete során. Ezeket az állatokat érdemes szaporítani, sokuk esetében azonban csak életük vége felé derül ki, hogy ennyire jó a tejhozamuk. A Global Times szerint

a kínai tejelő tehenek 70 százalékát a tengerentúlról hozzák be.

Csin Japing szerint két-három év alatt egy ezer tehénből álló állományt tudnak létrehozni, amely jó alap ennek a függőségnek a megszüntetésére.

A klónozás terén

Számos országban, köztük az Egyesült Államokban is, a gazdák a klónozott állatokat pároztatják a hagyományos állatokkal, hogy a génállományhoz olyan kívánatos tulajdonságokat adjanak, mint a magas tejtermelés vagy a betegségekkel szembeni ellenálló képesség.

Kína az elmúlt években jelentős előrelépést tett az állatok klónozása terén: tavaly egy kínai vállalat létrehozta a világ első klónozott sarki farkasát.

2017-ben kínai tudósok közölték, hogy olyan klónozott szarvasmarhát állítottak elő, amely fokozottan ellenálló a szarvasmarha-tuberkulózissal szemben, amely számos országban veszélyt jelent az állatokra.