Az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége 15 év után adott ki frissített protokollt a gyermekkori elhízással kapcsolatosan: ebben felhívják a figyelmet arra, ha későn kísérlik meg az állapot megváltoztatását, az egész életen át tartó egészségügyi problémákhoz is vezethet.
Az USA-ban 15 millió elhízott ember él a CNN cikke szerint. Az új irányelvek azt javasolják, hogy gyerekkorban elsősorban viselkedés- és életmód-változtatással vegyék fel a harcot a plusz kilók ellen. A gyerekkori elhízás magasvérnyomás-betegséghez, illetve kettes típusú diabétesz kialakulásához vezethet.
Az ajánlás kiemeli azt is, hogy nem érdemes a beavatkozással várni.
Már 12 éves kortól ajánl gyógyszeres kezelési lehetőséget, 13 éves kortól pedig akár műtét is szóba jöhet az elhízott gyermekek kezelésére.
"A várakozás nem működik, egyre nagyobb túlsúly alakul ki, és egyre nagyobb lesz a valószínűsége annak is, hogy a gyerekkori elhízást felnőttkori elhízás követi majd" – mondta el az irányelv kapcsán annak egyik szerzője, Ilhuoma Eneli.
A frissített ajánlásban az is szerepel, hogy a gyerekkori elhízásra inkább betegségként, mintsem életmódbeli problémaként tekintsenek a gyerekorvosok: a friss kutatások szerint a gének és a hormonok nagyban befolyásolhatják az állapotot. A szerzők a holisztikus megközelítést népszerűsítik, amelyben a műtét és a gyógyszeres beavatkozás is szerepel arra az esetre, ha az életmódváltás nem működne.
Amerikában többféle gyógyszer érhető el túlsúlyos gyerekek számára, de ezekhez nehéz hozzáférni áruk miatt, illetve azért, mert nem minden egészségbiztosítási csomag támogatja használatukat.
Az Egyesült Államokban magasabb az elhízás mértéke gyerekkorban, mint Észak-Amerika más részein vagy Európában, ugyanakkor világszerte egyre több az elhízott gyerek. Az amerikai adatok ráadásul romló tendenciát mutatnak: 17-ről 20 százalékra nőtt az elhízott gyerekek aránya.