Az elmúlt hónapokban hirtelen nőtt meg az elítéltek száma, emiatt 2007 után ismét az Operation Safeguard vészhelyzeti tervhez kell nyúlnia az államnak – tájékoztatta Damian Hinds börtönügyi miniszter a brit képviselőket.
A kormány szerinte számított erre, mivel a bűnüldözésben bevezetett új módszerek miatt tudták, hogy az elítéltek száma meg fog nőni, és készültek is a helyzetre – írja a Sky News.
A miniszter megemlítette azt is, hogy a Büntető Ügyvédi Kamara sztrájkja miatt több embert tartottak előzetes letartóztatásban a szokásosnál: mivel a bírósági tárgyalások mostanra visszatértek a normális kerékvágásba, a kormány "a büntető igazságszolgáltatási rendszeren keresztül érkező bűnelkövetők számának növekedését látja, ami különösen a felnőtt férfi börtönökre nehezedik kapacitásbeli nyomásként".
A Munkáspárt ugyanakkor a kormányt tartja hibásnak, amely
10 ezer börtönférőhelyet szüntetett meg 2010 óta.
Az Operation Safeguard keretében 2006-ban négy hónapig használtak már rendőrségi cellákat börtöncellák helyett, majd 2007 januárjától egészen 2008 októberében is élniük kellett ezzel az eszközzel. A börtönminiszter szerint tavasszal megoldódik a probléma azáltal, hogy megépül egy új börtön.
A pandémiát és a sztrájkot okolják
"Észak-Angliában példátlanul megnövekedett a börtönökbe érkező bűnelkövetők száma, részben a világjárvány, részben az ügyvédek a nyári hónapok során folytatott sztrájkja miatt. A lakosság joggal várná el tőlünk, hogy megtegyük a szükséges lépéseket a szükséges plusz férőhelyek létrehozásához, ezért a rendőrséggel együttműködve rövid távon kis számú zárkát használunk, hogy továbbra is rács mögé tudjuk helyezni a bűnözőket" – tette hozzá az igazságügyi minisztérium szóvivője.
Jelenleg 121 börtön működik Angliában és Wales-ben, a fogvatartottak száma pedig 82 700.