Nyitókép: Huyangshu/Getty Images

Szijjártó Péter megszólalt a Barátság kőolajvezeték ukrajnai leállításáról

Infostart / MTI
2022. november 23. 18:36
Ukrajna leállította a Barátság kőolajvezeték egy szakaszát - mondta Igor Gyomin, a Transznyefty orosz olajvezeték-vállalat elnökének tanácsadója szerda este a RIA Novosztyi hírügynökségnek. Szijjártó Péter szerint további leállásokra kell számítani.

"Ukrajnában leállították a Barátság kőolajvezeték egy szakaszát Broditól a Kárpátokig. Brodi irányába Fehéroroszország még mindig szivattyúzza az olajat. Nem tudom megmondani, hogy az Ukrtransznafta mikor kapcsolódik vissza" - mondta Gyomin a RIA Novosztyinak.

A TASZSZ orosz hírügynökség a Transznyeftyre hivatkozva azt írta, hogy ha Kijev nem állítja vissza a kőolajvezeték működését a Novohrad-Volinszkij - Brodi szakaszon, akkor a szivattyúzás hamarosan leáll.

Az Ukrtransznafta hétfőn arról tájékoztatta a Transznyeftyet, hogy Kijev 2023-tól meg akarja emelni a Barátság vezetéken keresztül a kelet-európai országokba történő orosz kőolajszállítás tranzitdíját.

A RIA Novosztyi szerint az Ukrtransznafta idén áprilisban már megemelte a tarifát. Éves szinten a tranzitköltségek 51 százalékkal emelkedtek.

Frissítés, 19:15: Ukrajna közép európai szerint 17 óra 46 perckor újraindította a kőolaj szivattyúzását a Barátság kőolajvezeték korábban leállított ukrajnai szakaszán - közölte Igor Gyomin.

Szijjártó Péter szerda délután a Facebookon beszélt a Barátság leállásáról is. Kijelentette: az ukrajnai harci cselekmények miatt további leállásokra, szállítási ingadozásokra, akadozásokra kell számítani. Az energetikai infrasruktúrát érő támadások miatt a kőolajvezeték működéséért felelős villamosenergia-ellátást biztosító rendszerek megsérültek. Az áramkimaradások érintik a Barátság működését is - mondta a külgazdasági és külügyminiszter, hozzátéve: a javítások folyamatosan zajlanak. Ezzel együtt azt ígérte, hogy ez nem fogja befolyásolni a magyar ellátást, a kormány felkészült a problémák kezelésére.

A Barátság kőolajvezeték az oroszországi Szamara megyéből indul, majd Brjanszkon áthaladva kettéágazik: északra Fehéroroszországon, Lengyelországon és Németországon, délre pedig Ukrajnán, Csehországon, Szlovákián és Magyarországon keresztül halad.