A Buckingham-palotához ért a menet
Az ágyútalpon elhelyezett koporsót III. Károly és testvérei, Anna, András és Eduárd követik, mögöttük Vilmos és Harry Herceg lépked. Az utcákon százezrek állva búcsúznak a néhai uralkodótól.
A király utolsó üzenete
III. Károly király búcsúüzenetet helyezett el II. Erzsébet koporsóján, a virágkoszorún: „Szeretettel és odaadással emlékezem rád”.
A királynő koporsója elhagyja az apátságot
A hordozók most viszik vissza II. Erzsébet koporsóját a Westminster-apátságból a nyugati kapun. Visszahelyezik az "állami fegyverszállító kocsira", ami lényegében egy ágyútalp, majd elindulnak vele az a Wellington Archig tartó menetre.
Körülbelül délután kettőre érnek oda, a menet a gyászoló lakosság sorfalai között halad majd el.
A Himnusz következett
Immár III. Királyt éltetve: "God Save the King".
Két perc csend
Teljes némaság honol az apátságban, két percre mindenki megállt és csendben tisztelgett az elhunyt II. Erzsébet előtt az országban, aki csak tudott.
A kriálynő lelki üdvéért imádkoztak
Canterbury érseke Istenre bízta az elhunyt királynő lelkét.
Országok vezetői
Körülbelül 500 vezető és magas rangú tisztviselő nézte a szertartást az Egyesült Királyságból és a világ minden tájáról. Sok külföldi királyi család tagja is ült a brit királyi családdal szemben a templomban - írta a BBC.
Kórus énekel
Majd imák következtek.
Ezután a királynő koronázására írt dal hangzott fel a kórus közreműködésével.
Canterbury érseke prédikál
Justin Welby azt mondta: sok vezetőt felmagasztalnak az életben, és a halál után elfelejtik. "Mindazoknak, akik Istent szolgálják – híresek vagy sem, tisztelik őket vagy nem vetül rájuk figyelem – azonban a halál a dicsőség kapuja."
Hozzátette: Őfelsége egy 21. születésnapi eseményen - híressé vált mondásában - kijelentette, hogy egész életét a nemzet és a nemzetközösség szolgálatának szenteli. "Ritkán sikerül ilyen jól megtartani egy ígéretet."
"A szerető szolgálatot végző emberek ritkák az élet bármely területén. A szerető szolgálatot végző vezetők pedig még ritkábbak" - mondta. "De minden esetben szeretni fogják azokat, akik szolgálnak, és emlékezni fognak rájuk, akkor is, amikor már elfelejtik azokat, akik ragaszkodnak a hatalomhoz és a kiváltságokhoz."
Az esküvőn is lejátszott dal csendült fel
Az akkori Erzsébet hercegnő és Philip Mountbatten hadnagy esküvőjén 1947-ben elhangzott himnuszt most a temetésen éneklik: „Az Úr az én pásztorom, nem szűkölködöm”, a 23. zsoltár alapján.
A királynő több mint 70 évnyi házasság után tavaly áprilisban veszítette el szeretett férjét.
Liz Truss következett
A brit miniszterelnök a Bibliából olvasott fel egy részletet.
Elkezdődött a gyászszertartás
A westminsteri prépost, David Hoyle azt mondta: „Csodálattal emlékezünk élethosszig tartó kötelességtudatára. (…) Szeretettel emlékezünk a családja iránti szeretetére és az általa fontosnak tartott ügyek iránti elkötelezettségére.”
Könnyek között
III. Károly király könnyezve kísérte édesanyja koporsóját.
A Westminster-apátságba ért a koporsó
A koporsót a brit királyi haditengerészet katonái vontatta ágyútalpon vitték át a Westminster Hallból az apátságba.
A lassú díszlépésben haladó menetet II. Erzsébet királynő elsőszülött fia és utódja, III. Károly király követte testvérei, Anna hercegnő, András yorki herceg és Eduárd, Wessex grófja kíséretében.
A menet mögött haladt a király két fia, Vilmos walesi herceg, a trón várományosa és Harry, Sussex hercege, Vilmos öccse is.
A temetés előtt végig harangoztak: egy percenként, 96-szor szólaltak meg a harangok, így emlékezve az uralkodó 96 évére.
Megérkeztek a vendégek
Jelen van Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök, valamint a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség országainak vezetői is, köztük Justin Trudeau kanadai, Anthony Albanese ausztrál és Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök.
A néhai királynő koporsóját a brit monarchia és az uralkodóház lobogója, a Royal Standard borítja, és tetején elhelyezték a koronázási ékszerekkel együtt a kétezer gyémánttal ékesített birodalmi állami koronát – Imperial State Crown –, amelyet a brit uralkodók a legjelesebb állami eseményeken, például a parlament évenkénti megnyitóján viselnek.
Hamarosan kezdődik a szertartás
A néhai brit uralkodót hosszas betegeskedés után, életének 97., uralkodásának 71. évében, szeptember 8-án érte a halál Balmoralban, a királyi család nyári skóciai rezidenciáján.
A királynő koporsóját a múlt héten négy napra felravatalozták a londoni parlament legősibb épületében, az 1097-ben emelt Westminster Hallban.
A ravatal brit idő szerint hétfő reggelig volt látogatható, és az előzetes becslések szerint valószínűleg meghaladta a félmilliót azoknak a száma, akik lerótták tiszteletüket a néhai uralkodó koporsójánál.
A ravatalhoz még vasárnap éjjel is 8 kilométeres sor állt, és az utolsóként érkezőknek a sorban állás kezdetétől számítva hét órát kellett várniuk arra, hogy a ravatalozóhelyiségbe érjenek.
A múlt héten voltak olyan időszakok, amikor több mint 24 órát kellett sorban állni a ravatal meglátogatásához.
A koporsót hétfő délelőtt átvitték a Westminster Halltól 250 méterre emelkedő Westminster-apátságba, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomába, és elhelyezték a búcsúszertartás idejére ott kialakított ravatalon.
A ceremónián kétezer meghívott vendég vesz részt. II. Erzsébet királynőtől katonai tiszteletadással kísért állami temetésen vesznek végső búcsút.
A néhai uralkodó koporsóját a búcsúszertartások végén, hétfő este a legnagyobb és legősibb királyi rezidencia, a London nyugati határában emelkedő ezeréves windsori kastély VI. György királyról elnevezett emlékkápolnájának kriptájában helyezik el.