A miniszter az Ukrajna önvédelmét szolgáló nemzetközi kapcsolattartó csoport (Ukraine Defense Contact Group) ülését megnyitó beszédében kiemelte, hogy a washingtoni vezetés 6,3 milliárd dollár értékű támogatásról döntött a fórum legutóbbi, júliusi tanácskozása óta.
A Joe Biden amerikai elnök által szerdán engedélyezett újabb támogatási csomaggal a többi között tarackokkal, tűzérségi lőszerrel, harcjárművekkel és páncéltörő rakétarendszerekkel segítik a védekezést - mondta.
Lloyd Austin kiemelte, hogy Kijev támogatóinak meg kell erősíteniük a hosszú távú segítség iránti elkötelezettségüket, mert "nehéz út" áll az országukat "bátran védelmező" ukránok előtt. Ugyanakkor arról is szólt, hogy
a védekezés sikeres, és változóban van a háború jellege.
Kifejtette: a csoport megalakulása óta Ukrajna önvédelmi képessége jelentősen erősödött, ezt mutatja egyebek mellett, hogy közreműködésével az ukrán hadsereg 26 nagy hatótávolságú rakétavető rendszerhez jutott.
Mint mondta, az Egyesült Királyságtól a felszerelés Ukrajnába juttatásához is nélkülözhetetlen segítséget nyújtó Lengyelországon át Észak-Macedóniáig számos ország segíti Ukrajnát, és ezt a támogatást összehangoltan, együttműködve biztosítják.
A csoportot áprilisban alakították meg, első miniszteri szintű tanácskozását ugyancsak a Ramstein amerikai támaszponton tartották. Az informális konzultációs fórumként működő együttműködéshez ötvennél is több ország csatlakozott. A munkát az Egyesült Államok hangolja össze.
Az amerikai védelmi minisztérium egy magas beosztású tisztségviselője a csütörtöki tanácskozással kapcsolatban közölte: az együttműködéshez csatlakozó országok nemcsak arról egyeztetnek, hogy miként lehet erősíteni Ukrajna védelmi képességeit, hanem arról is, hogy miként lehet elérni azt, hogy az ukrán fegyveres erők átvegyék a kezdeményezést és visszaverjék a támadókat.