A gigaösszeg kétharmadát a környezetben bekövetkezett károkért, egyharmadát pedig a lakosság kártalanítására követeli Peru a spanyol olajcégtől, amely elhárítja, hogy felelős lenne az esetért – írja a BBC.
A vállalat kezdeti magyarázata szerint a baleset a tongai vulkán kitörésekor keletkező hitelen és szokatlan hullámzás miatt következett be. Később már egy tankerhajót vádolt. Kedden egy perui bíró elfogadta az Indecopi által a Repsol ellen benyújtott 4,5 milliárd dolláros keresetet, ami azt jelenti, hogy az ügy bíróság elé kerül.
A Repsol nem érzi magát felelősnek
A balesetben egy víz alatti olajvezeték volt érintett január 15-én: akkor ömlött olaj a vízbe, amikor a Mare Doricum nevű, olasz zászló alatt közlekedő tartályhajó a Repsol La Pampilla finomítójában kirakodott. A Repsol tagadja felelősségét és alaptalannak nevezi az ellene felhozott vádakat.
"Még nem kaptunk értesítést arról, hogy a bíróság elfogadta volna a keresetet, és nem ismerjük az annak részleteit" – mondta a cég szóvivője a BBC-nek.
"A okokat még vizsgálják, de
az előzetes megállapítások szerint a Mare Doricum hajó ellenőrizetlen mozgása okozta a balesetet, miközben a tanker nyersolajat rakodott ki a terminálon.
Ennek ellenére a Repsol minden rendelkezésére álló eszközt bevetett a partvidék szennyeződésének megfékezésére, a terület megtisztítására és helyreállítására, a térségben élő közösségek megsegítésére, valamint az olajfolt által érintett állatvilág megmentésére és ellátására" – tette hozzá a szóvivő.
Sokan vesztették el az állásukat is
Pedro Castillo perui elnök minden idők egyik legnagyobb ökokatasztrófájaként beszélt az esetről, mely miatt halászok és a turizmusban dolgozók tömege vesztette el megélhetését. A parttól 150 kilométeres körzetben élők életére máig kihatnak az olajszennyezés hatásai a pert indító Indecopi szerint. Még januárban indult nyomozás a Repsol büntetőjogi felelősségének megállapítására: a cég helyi vezetői másfél évig nem hagyhatják el Perut.
A cég szerint az olajfolt feltakarítása 150 millió dollárba kerül – ez a cég tavalyi nettó bevételének tizenhatoda.
Stuart Haszeldine, az Edinburgh-i Egyetem geotudományi professzora szerint a közösségeknek és az országoknak "joguk van elvárni a biztonságos olaj- és gázszállítást".
"Ez próbatétel Peru jogrendszerének erejével kapcsolatosan, hogy kikényszerítsék az igazságosságot egy azt nem akaró, jó forrásokkal rendelkező multinacionális céggel szemben. A végső egyezséget befolyásolhatja a Repsol saját hírnevének és a globális működésre vonatkozó jövőbeli engedélyeinek értékelése" – tette hozzá.
Két védett terület is érintett
Melissa Moore, az Oceana, az óceánok védelméért kampányoló jótékonysági szervezet brit politikai vezetője elmondta, örömmel hallotta, hogy az ügy bíróság elé kerül.
"Ez a káros olajszennyezés két védett biodiverzitású területen, az Ancón rezervátumban és a Pescadores-szigeteken okozott pusztítást, amelyek olyan ikonikus és jogilag védett fajoknak adnak otthont, mint a Humboldt-pingvin és a tengeri vidra" – mondta.