Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Klimentyev

Az osztrák kancellár szerint Putyin garantálta Európa biztonságos gázellátását

Infostart
2022. április 14. 18:28
A Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalások után a háború befejezésének kilátásait illetően minden derűlátás nélkül érkezett haza Moszkvából Karl Nehammer osztrák kancellár. Egyedül azt említette némi megnyugvással, hogy az orosz elnök ígéretet tett Európa biztonságos gázellátására.

Az ORF osztrák közszolgálati televízió beszámolója szerint a kancellár - aki a háború kitörése óta első uniós vezetőként találkozott Putyinnal - elmondta: az orosz elnök biztosította őt arról, hogy Európa orosz gázzal történő ellátását nem fenyegeti veszély .

Sőt az orosz államfő azt is megígérte, hogy mind a mennyiség, mind a fizetés a szerződésben rögzítetteknek megfelelően történhet.

Ez utóbbi pedig euróban, nem pedig rubelben, amit Putyin korábban hivatalosan bejelentett.

Az általános elutasítás után az orosz elnök ezen annyit módosított, hogy a nyugati vevőknek az orosz Gazprombanknál kell számlát nyitniuk, és a fizetést ezen keresztül kell lebonyolítaniuk.

Az osztrák kancellár nyilatkozatában megerősítette, hogy kormánya elutasítja az orosz földgázimport embargóját.

Utalt arra, hogy a 80 százalékban orosz földgázra támaszkodó Ausztria mellett hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben van a többi között Németország, Magyarország, Románia és Bulgária is.

Ebből kiindulva a gázembargó támogatása ahhoz vezetne, hogy mind az ipar, mind a háztartások rendkívül súlyos károkat szenvednének - fogalmazott a kancellár.

Nehammer ismételten elutasította azoka a bírálatokat, amelyek a Putyinnal való találkozója miatt elsősorban a balti államok és Lengylország vezetői részéről érték.

"Nagy a különbség aközött, hogy az ember telefonon beszél a bucsai vérengzésekről, vagy egyenesen Putyin szemébe néz" - fogalmazott.

Az Európai Unió közben figyelmeztette a tagállamokat, hogy nem teljesíthető az Oroszországra kivetett szankciók mellett Vlagyimir Putyin orosz elnök követelése, hogy a vásárlók kötelezően rubelben fizessenek az orosz földgázszállítmányokért, ha szerepelnek a barátságtalan országok listáján.

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve bemutatta előzete elemzését Putyin március végi rendeletéről,amely szerint több probléma is van az orosz lépéssel.

A Bloomberg által megismert állásfoglalás szerint Putyin rendelete olyan új jogi helyzetet teremt, amely pluszköltségeket róhat a vevőkre, mivel a tranzakciót teljes mértékben Oroszország irányítaná. A rubeles fizetéssel sértené az orosz kormányra, annak központi bankjára és azok megbízottjaira kivetett szankciókat.

A legtöbb tagállam közölte, hogy nem fog rubelben fizetni a gázért..

Magyarország jelezte, hogy kész rubelben fizetn. Orbán Viktor miniszterelnök a választások után beszélt arról, hogy „ha abban kell fizetni, akkor rubelben fizetünk a földgázért”.

Később Szijjártó Péter külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország a korábban megkötött szerződéseknek megfelelően euróban fizethet az orosz gázért a Gazprombankon keresztül.

A .Gazprom Bank konvertálja a befizetett eurót rubelre, és ez az összeg kerül továbbításra a Gazprom leánycégének,a Gazprom Exportnak - jelentette ki a miniszter.