A rakétakilövő rendszereknél is használt oxigénre idén nyáron nagyobb szükség volt világszerte a kórházakban, mint bármikor korábban – ennek következtében kényszerült a NASA szeptemberre tervezett műholdfellövését egy héttel elhalasztani, melyre így szeptember 23-án kerülhet sor – írja a Phys.org.
A mínusz 149 fokra hűtött, folyékony oxigén a SpaceX-től az NASA-n át a Virgin Orbitig kulcsfontosságú hajtóanyag az űrkutatásban és űrutazásban tevékenykedő cégek számára, melyeknek tevékenységében fennakadások fordulhatnak elő most, hogy az embereknek nagyobb szükségük van a szó szerint életet jelentő oxigénra.
Sok területet érint a hiány
Amerikán belül a legnagyobb szükség jelenleg Florida államban van az oxigénre, egyes városokban, mint például Florida vagy Tampa,
vízhasználati korlátozásokat is bevezettek,
mivel a víztisztító üzemek is használnak oxigént. Az oxigénszállító tartálykocsik vezetésére specializálódott, különleges tréningen átesett sofőrök terén munkaerőhiány mutatkozik jelenleg Amerikában. A folyékony oxigént mindezen túl hegesztésnél, valamint acél, papír, üveg, vegyi anyagok és gyógyszerek gyártásában is használják.
A SpaceX is érintett
Az űrutazásban várható fennakadásokra Gwynne Shotwell, a SpaceX elnöke egy coloradói konferencián már felhívta a figyelmet, felszólítva mindenkit, akinek van felesleges oxigénje, hogy vegye fel vele a kapcsolatot.
A SpaceX metánt és folyékony oxigént használ a Falcon 9 rakéták Merlin hajtóműveinek üzemanyagaként.
A vállalat nagyobb, következő generációs rakétája, a Starship szintén oxigént használ hajtóanyagként.
"Természetesen az a legfontosabb számunkra, hogy a kórházak megkapják a szükséges mennyiséget, de akinek van felesleges folyékony oxigénje, küldjön nekem egy e-mailt" – mondta Shotwell a 36. Űrszimpóziumon tartott panelbeszélgetésen. Elon Musk is arról twitelt, hogy kockázatot jelent következő fellövéseikre az üzemanyaghiány. A vállalat vasárnap élelmiszert és egyéb ellátmányt tervezett indítani a Nemzetközi Űrállomásra, a következő hónapban pedig Starlink-műholdakat szándékozik kilőni.
A SpaceX tavaly 26 rakétakilövést hajtott végre, idén eddig 20-nál jár, a tervek szerint a tavalyi számot túl akarja szárnyalni.
Az iparág alkalmazkodik
Az Airgas, az egyik legnagyobb amerikai ipari gázszolgáltató szóvivője elmondta, hogy a vállalat elkötelezett ügyfelei támogatása mellett, minden rendelkezésre álló erőforrását arra összpontosítja, hogy a világjárvány idején kielégítse az ügyfelek orvosi oxigén iránti igényét.
Néhány gáztermelő megkezdte az oxigén-előállítás áthelyezését Texasból Floridába, mivel általában 200-300 mérföldet utaztatják az oxigént a termelési helytől, de a világjárvány torzulásokat okozott az ellátási láncban, így a gyártóknak távolabbra kell az oxigént eljuttatniuk, mint normál időkben.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!