Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Már nem a fertőzöttek, hanem a kórházban ápoltak számára koncentrálnak sok országban

Infostart
2021. június 22. 16:55
Bár a fertőzőbb vírusváltozatok okozhatnak meglepetéseket, a magas átoltottság miatt a fertőzöttek jelentős részénél nem alakul ki súlyos lefolyás. Nagy előrelépés lehet, ha az influenzához hasonlóan szezonális járvánnyá szelídülne a Covid. Ez az őszre várható – a fejlett országokban.

A Covid-19-es világjárvány elmúlt több mint egy éve alatt meglehetősen megszokott menetrend szerint zajlott a járványhullámok fellángolása, és az azokra adott kormányzati reakciók is. Az eredeti, majd később a fertőzőbb mutációk nyomán megjelentek a fertőzések, azok száma nőni kezdett, majd néhány hetes késéssel a kórházban ápoltak száma is meredeken megugrott. Erre válaszul a különböző kormányok előbb-utóbb ugyanazt a választ adták: korlátozásokat vezettek be, bezárták az iskolákat és az emberek közötti kontaktusok számának csökkentésére hozott más intézkedésekkel próbáltak úrrá lenni a járványon – írja a napi.hu.

A Bloomberg cikke alapján arról írnak, hogy ahogy egyre több országban egyre magasabb átoltottságot érnek el, úgy látszik megtörni a kapcsolat a fertőzések száma és a későbbi halálesetek között, így

egyre több országban a döntéshozók most inkább a kórházban ápoltak számára koncentrálnak,

ez válik az elsődleges mérőszámmá a korlátozó intézkedések bevezetésének mérlegelésénél.

Az oltások segítségével a Covid-19 világjárvány helyett szezonális járvánnyá szelídülhet az influenzához hasonlóan, és a politikai döntéshozók célja pontosan ez lenne. A célunk, hogy ezzel a vírussal is úgy éljünk együtt, mint az influenzával – mondta Matt Hancock brit egészségügyi miniszter. A tudósok szerint ha ez megtörténne, komoly mérföldkőnek lenne tekinthető.

A hivatalos adatok szerint világszerte mintegy 3,8 millió ember halálát okozhatta a Covid-19, míg az influenza évente mintegy 650 ezer emberéletet követel. Ezt a határt a mostani ismeretek szerint őszre, talán télre lehetne átlépni az oltási kampányoknak köszönhetően, s utána a járvány fellángolásait az influenza-szezonéhoz hasonló intézkedésekkel kellene kezelni – mondta Nuzzo.

Azt sem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy mindez csak a fejlett országokra igaz. A fejlődő országok egy jelentős részében az oltások hiánya miatt egyelőre ez beláthatatlan távolságban van.