A koronavírus-járvány megfékezésére a francia kormány rendeletben szerdán ismét kihirdette az egészségügyi rendkívüli állapotot, amely biztosítja a jogi keretet bizonyos korlátozásokhoz október 17-én éjféltől az ország egész területén.
A kormányülésen született döntésről alig fél órával azelőtt jelent meg a közlemény, hogy Emmanuel Macron államfő élő televíziós interjúban bejelentette az újabb szigorításokat.
A maximális riasztási övezetekben, így Párizsban és az elővárosokban, valamint nyolc nagyvárosban (Lille, Rouen, Saint-Etienne, Toulouse, Lyon, Grenoble, Aix-en-Provence és Marseille körzete, valamint Montpellier) este 9 órától reggel 6 óráig kijárási tilalom lép életbe szombat éjféltől.
"A kijárási tilalom először négy hétig fog tartani, és a parlament elé megyünk a december 1-ig tartó hosszabbításért. Hat hét az az idő, ami jelenleg szükségesnek tűnik" - mondta az államfő.
A kormány rendeletben maximum egy hónapra rendelhet el korlátozásokat, minden további hosszabbításhoz parlamenti felhatalmazás szükséges.
A köztársasági elnök elmondta, hogy az érintett nagyvárosokban minden színháznak, mozinak, étteremnek este 9 óráig be kell zárnia. Megerősítette, hogy a vendéglátásban, az idegenforgalomban, a kulturális életben, a rendezvényszervezésben és a sportban kényszerszabadságra kényszerülők fizetésének 100 százalékát átvállalja az állam a munkahelyek megtartására érdekében.
"Nem megyünk étterembe 21 óra után, nem megyünk bulizni a barátokhoz, mert jól tudjuk, hogy ott fertőződhetünk meg a leginkább"
- hangsúlyozta az elnök.
A szabálysértőket 135 euróra büntetheti a rendőrség.
Az intézkedés célja "a magánéleti kapcsolatok lecsökkentése, amelyek a legveszélyesebb kontaktok, mert azokban a pillanatokban jobban elengedjük magukat" - jelezte Emmanuel Macron, hozzátéve, hogy napközben nem változik az élet.
"Szeretném ha mindenki megértené, hogy az a cél, hogy a gazdaság működjön, hogy dolgozzunk, hogy az iskolák, a gimnáziumok, az egyetemek nyitva legyenek és működjenek" - tette hozzá.
Az államfő kiemelte, hogy az országon belüli közlekedésben nem lesznek korlátozások. Ugyanakkor arra is megkérte a franciákat, hogy a magánrendezvényeken ne legyenek hatnál többen.
Emmanuel Macron többször is hangsúlyozta, hogy a vírus jelenleg ellenőrzés alatt van, de a napi esetszám ugrásszerű emelkedése miatt
"nyugtalanító" a helyzet.
Az egészségügyi tárca szerda esti adatai szerint az elmúlt 24 órában 22 591 új fertőzöttet regisztráltak, a szombati csaknem 27 ezres, és az azt megelőző napokon regisztrált több mint 20 ezres rekordok után. A járvány kezdete óta 779 063 koronavírusos esetet tártak fel az egészségügyi hatóságok.
A kórházi kezelésre és azon belül intenzív kezelésre szorulók száma is nő, de kisebb ütemben, mint az esetszám: jelenleg 9194 fertőzött van kórházban, számuk 245-tel nőtt az elmúlt 24 órában, közülük 1673-en fekszenek intenzív ágyon, ami 31-gyel több, mint kedden. Május óta nem volt ilyen sok súlyos beteg, de a szám elmarad a járvány első hullámának tetőzésétől, amikor is több mint 7200-an voltak lélegeztetőgépre kapcsolva.
Az elhunytak száma az elmúlt 24 órában 104-gyel 33 037-re emelkedett.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!