Hangsúlyozta, hogy a csaknem 100 oldalas vizsgálati anyag nem nevez meg bűnöst, azonban felszólítja Antonio Guterres ENSZ-főtitkárt, hogy kérjen tájékoztatást a szaúdi nyomozásról.
A jelentés javasolja továbbá, hogy az ügyben hozott szankciókat terjesszék ki magára a trónörökösre is, illetve a személyes vagyontárgyaira addig, amíg Mohamed bin Szalmán ártatlansága be nem bizonyosodik.
A jelentés a trónörökös mellett megnevezi a bizalmasát, a már korábban gyanúba keveredett, ám a vádemelést mindezidáig elkerülő Szaúd al-Kahtánit is.
"Az igazság kiderítése nem ér véget azzal, hogy megtaláljuk azt, aki a ravaszt meghúzta" - jelentette ki Callamard a szerdán nyilvánosságra hozott fejlemények kapcsán.
A jelentést előzőleg Rijád is megkapta, ám szaúdi részről egyelőre nem érkezett hivatalos reagálás.
Szaúd-Arábia korábban határozottan elutasított minden olyan feltételezést, miszerint Mohamed bin Szalmánnak bármilyen köze lett volna Hasogdzsi meggyilkolásához.
A királyságban jelenleg tizenegy ember pere zajlik az ügyben, közülük ötre az ügyész halálbüntetést kért. A vádlottak személyazonosságáról és az eljárásról a hatóságok csak vonakodva adnak információkat, szerdán pedig Callamard elmondta, hogy januárban indított nyomozása során ő maga is kevés segítséget kapott Rijádtól. A jelentéstevő már februárban bírálta Szaúd-Arábiát, mert szerinte a királyság aláásta a török hatóságoknak a gyilkosság kivizsgálására irányuló erőfeszítéseit.
A jelentéstevő szerdán
javasolta azt is, hogy a vádlottak perét Szaúd-Arábián és Törökországon kívül, nemzetközi bíróságon folytassák le.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma korábban tizenhat embert nevezett meg, akikről úgy vélte, hogy közük volt Hasogdzsi halálához, és beutazási tilalommal sújtotta őket.
A szaúdi vezetést élesen bíráló, 2017 óta az Egyesült Államokban élő Dzsamál Hasogdzsi újságírót 2018. október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán. Rijád a gyilkosságot először tagadta, később azonban - annak ellenére, hogy nyilvánosságra került hangfelvételek bizonyították a gyilkosság tényét - azt állította, hogy az újságíró dulakodásban vesztette életét. A gyilkosság vádlottjainak pere januárban kezdődött Rijádban. Hasogdzsi holtteste a mai napig nem került elő.